DÜNYA

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in İstanbul gezisinden sonra COVID-19 testi pozitif çıktı


Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve İstanbul gezisinden bir gün sonra evinde kendini tecrit edeceğini söyledi.

Miçotakis, Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi ve dünya Ortodoks Hıristiyanlarının ruhani lideri kabul edilen Ekümenik Patrik I. Bartholomeos ile bir araya geldi.

Maske takan Miçotakis, Instagram’da yayınlanan bir videoda Pazartesi günü yaptığı günlük koronavirüs testinin pozitif çıktığını ve bu nedenle evden çalışacağını söyledi.

Miçotakis, iki komşu ülkenin liderleri arasında nadir görülen bir görüşmede Pazar günü İstanbul’da Erdoğan ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Akdeniz’deki toprak ve enerji arama hakları da dahil olmak üzere, 2020 ortalarında denizde bir soğukluğa yol açan bir dizi mesele yüzünden gergin durumda.

Türk cumhurbaşkanlığının iletişim müdürlüğünden yapılan açıklamada, ikilinin ikili ve uluslararası ilişkilerin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ele aldığı belirtildi.

Miçotakis, daha önce Türkiye’nin en büyük şehrinde yaşayan 82 yaşındaki Bartholomew ile görüşmüş ve burada bir kilise ayinine katılmıştı.

Hem Erdoğan hem de Bartholomew aşıları tam ve daha önce virüs için pozitif testler yaptılar – 5 Şubat’ta Erdoğan ve Aralık’ta Bartholomew. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da virüse yakalandı ve o zamandan beri hafif semptomlar yaşayan Bartholomew gibi ikisi de iyileşti.

Yunanistan, pandeminin başlangıcından bu yana toplam 2,6 milyondan fazla teyit edilmiş pozitif koronavirüs vakası ve 26.500’den fazla ölüm gördü. Ülkenin yaklaşık 11 milyonluk nüfusunun 7,5 milyondan fazlası tam olarak aşılanmıştır.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu