DÜNYA

Yatırımcılar 10.000 firmayı çevresel verileri CDP’ye açıklamaya çağırıyor


130 trilyon doları aşan varlıkları yöneten yatırımcılar, 10.000’den fazla şirkete kar amacı gütmeyen ifşa platformu CDP’ye çevresel veriler sağlama çağrısında bulundu.

Çağrı, para yöneticilerinin iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik ve su güvenliği hakkında daha iyi bilgi talep etmesiyle geldi ve dünya, insan kaynaklı küresel ısınmayı sınırlama planında iyi görünmeye çalışırken şirket yönetim kurullarının performansını analiz etmelerine yardımcı oldu.

Yüzyılın ortasına kadar daha fazla şirket net sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulunurken ve dünyanın savunmasız ekosistemlerini korumaya yardım etmeye zorlanırken, çoğu şimdiye kadar CDP’nin yıllık veri talebini doldurmayı reddetti.

Bu yıl, Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisi Amundi de dahil olmak üzere 680’den fazla finans kurumu veri talebine seslerini ekledi. Mevcut açıklamalar, küresel piyasa değerinin yaklaşık %64’ünü kapsayan 13.000’den fazla şirketi kapsamaktadır.

3.300’den fazla şirket veri talep eden mektubu ilk kez alacak, 4.000’den fazlası ise geçen yıl yanıt vermedikten sonra tekrar talep alacak. İlk talep 2002’de gönderildi.

CDP İcra Kurulu Başkanı Paul Simpson, “Birçok şirket kendi ticari operasyonları ve değer zincirleri genelinde açıklama yaparken, hedefler belirlerken ve harekete geçerken, pazarın şaşırtıcı derecede büyük bir kısmı hala açıklamanın hayati ilk adımını atıyor,” dedi.

“Bu şirketler gerçeklikten, yatırımcıdan ve kamuoyundan giderek daha fazla kopuyor.”

Sektöre özel anketler şeklini alan CDP açıklama süreci, yatırımcıların, endeks sağlayıcıların ve derecelendirme kuruluşlarının standart verilere erişmesini sağlarken, zorunlu açıklamalara ilişkin küresel kurallar hala üzerinde çalışılıyor.

Amundi Kurumsal ve Kurumsal Müşteri Kapsamı ve ESG Denetçisi Jean-Jacques Barberis, “Yatırım karar verme sürecimiz, araştırmamız, ürün geliştirmemiz, kurumsal katılımımız ve mevzuata uygunluğumuz için bu karşılaştırılabilir, tutarlı ve net verilere ihtiyacımız var” dedi. .

Barberis, “Kendi iklim hedeflerimize ulaşmamız da bizim için hayati önem taşıyor” dedi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu