DÜNYA

Ukraynalı anne Türkiye’nin Antalya’sında çocuklarıyla yeniden bir araya geldi


Bir Türk şoförün yardımı, dört kız kardeşi savaşın parçaladığı Ukrayna’da korkunç bir kaderden kurtardı ve onları Türkiye’nin güneyindeki Antalya’da anneleriyle buluşturdu.

Olha Yeromchenko, Rusya-Ukrayna savaşı başladığında Antalya’da mahsur kaldı, dört kızı Ukrayna’da büyükanne ve büyükbabalarıyla kalıyor. Ukrayna’da Türk vatandaşlarını tahliye etmek için gelen bir Türk şoförün fark ettiği genç kızlar ve büyükanne ve büyükbaba, şoförün geçen hafta Dışişleri Bakanlığı ile temas kurmasının ardından Türkiye’ye bırakıldı.

Yeromchenko Cumartesi günü ailesiyle tekrar bir araya geldi ve 5 ile 12 yaş arasındaki kızlarına ve yaşlı anne babasına yardım eden herkese minnettardı. Kızlar, büyükanne ve büyükbabalarıyla birlikte Kharkiv’de yaşarken, savaş başladığında Antalya’da bulunan Yeromchenko eve dönemedi.

Anne, Antalya otogarına geldiklerinde kızlarına sarılarak oyuncaklarını dağıtarak duygulu kızları teselli etmeye çalıştı. Anadolu Ajansı’na (AA) 18 Şubat’ta tatil için Antalya’ya geldiğini ve savaşı altı gün sonra öğrendiğini söyledi. “Geri dönmek istedim ama tüm uçuşlar iptal edildi ve burada otelimizde kalmaya devam etmemiz söylendi. Evimin çöktüğünü ve ailemin sığınakta kaldığını duydum. Birlikte yaşayan babam da dahil olmak üzere onları getirmek istedim. Alzheimer, buradan Türkiye’ye” dedi. Aile bir tren istasyonundayken, Türk şoför kızların ülkeden çıkış yolu ararken ağladığını fark etti.

Yeromchenko, her şeylerini kaybettiklerini ve geri dönemediklerini söyledi. “Hayatımıza yeniden başlayacağız ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Annesi Alexandra, kendilerini çapraz ateşte bulduklarını ve evlerine bir saldırının isabet ettiğini ve bunun ardından alev aldığını söyledi. “Anaokulundan okullara her yere saldırıyorlardı. Sivil-asker ayrımı yapmıyorlardı. İnsanlar kaçıyorlardı. Rusya’nın sivillere saldıracağını hiç düşünmemiştim. Uzun süre sığınakta kaldık ve bir Türk bizi kurtardı” dedim.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu