EKONOMİGÜNDEM

Türkiye’nin cari açığı Haziran’da 8 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Türkiye’nin cari işlemler açığı Haziran ayında yaklaşık 1,13 milyar dolara (9,68 milyar TL) daralarak Cuma günü yayınlanan resmi verilere göre bu yılın en düşük açığına işaret ederken, tüm yıl açığı artan ihracat ve turizm gelirlerindeki kısmi toparlanma nedeniyle düşmeye devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açığın geçen yılın aynı ayında 3,08 milyar dolardan düştüğünü söyledi. Mayıs ayında cari açık 3,2 milyar dolar oldu.

Haziran rakamlarıyla açık dördüncü ayda da daralmaya devam etti.

Veriler, ülkenin 12 aylık cari açığının bir ay önceki 31.86 milyar dolardan 29.7 milyar dolara gerilediğini gösterdi.

Cari işlemler hesabı, büyük ölçüde ticaret açığındaki keskin artış ve koronavirüs serpintisine bağlı olarak azalan turizm gelirleri nedeniyle 2020’de 36,72 milyar dolar açık kaydetti.

 

Haziran ayındaki düşüş, hizmet ticareti dengesinde geçen yılki 346 milyon dolarlık açıktan 1,5 milyar dolarlık fazladan kaynaklandı ve turizm ve diğer hizmetlerdeki toparlanmanın Türkiye’nin dış dengesizliğindeki iyileşmedeki rolünü vurguladı.

Veriler, mal ticaretindeki açığın da Mayıs ayında 3 milyar doların biraz üzerinde olmasına kıyasla 1,6 milyar dolara daraldığını gösterdi.

Portföy girişleri Haziran ayında 2,8 milyar dolara, doğrudan yabancı yatırım ise 796 milyon dolara ulaştı.

12 ekonomistten oluşan bir Reuters anketindeki medyan tahmin, Haziran ayında 1,1 milyar dolar açık öngördü ve tahminler 900 milyon dolar ile 1,3 milyar dolar arasında değişiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu