DÜNYAEKONOMİ

Türkiye ve Sudan ilişkileri ilerletme ve ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkarma sözü verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye ve Sudan’ın önümüzdeki beş yıl içinde 2 milyar dolarlık (17 milyar TL) ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, iki ülke arasındaki daha büyük ekonomik bağların potansiyelinin altını çizdi.

Oktay, başkent Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-Sudan işadamları dar kapsamlı istişare toplantısında, ikili ticaret hacminin 2020’de 480 milyon dolara ulaştığını söyledi.

44 milyonluk genç ve dinamik nüfusu ve zengin doğal kaynaklarıyla Sudan’ın bölgede odak noktası olma yolunda ilerlediğinin altını çizdi.

Sudan’da yaklaşık 100 bin hektar tarım arazisi Türkiye’ye ekilmek üzere tahsis edildi.

Oktay, her iki ülkenin de Türkiye’ye 700 bin hektar daha tahsis etme konusunda anlaştıklarını söyledi.

 

“Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) pilot çiftlik projesi öncülüğünde yürütülen bu alandaki tarımsal üretim işbirliği, Türk iş insanlarına Sudan’da önemli bir yatırım fırsatı sunarken, istihdam, tarım teknolojisi ve gıda arz güvenliği alanlarında da katkı sağlayacak. Sudan’da” dedi Oktay.

Sudan Egemenlik Konseyi başkanı Abdel Fattah al-Burhan ise tarım, madencilik, ulaşım, altyapı, telekomünikasyon, elektriğin yatırıma açık alanlar olduğunu ve ülkenin kazan-kazan ilişkilerini hedeflediğini söyledi.

Ülkenin bir geçiş döneminde olduğunu söyleyen al-Burhan, Sudan’ın uluslararası sahnede ve BM’de hak ettiği yeri alacağını belirtti.

Oktay, Sudan’daki yatırımların boyutunun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye Sudan’a 314 milyon dolar yatırım yaptı, ülkede Türk müteahhitlik firmaları tarafından 90 proje üstlenildi ve bunların 20’si son iki yılda gerçekleşti. Türk Halk Katılım Bankası Ziraat Katılım’ın da Hartum’da bir şubesi açıldı.

İki ülke, Sudan heyetinin Türkiye ziyareti sırasında bir dizi anlaşmaya da imza attı Mutabakat muhtıraları arasında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında işbirliği, dışişleri bakanlıkları arasında bir işbirliği protokolü, ilgili bakanlıklar arasında ekonomik ve mali işbirliği ve askeri-mali işbirliği ile nakit yardımı uygulama protokolü yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu