DÜNYAGÜNDEM

Türkiye toparlanmaya çalışırken orman yangınları büyük ölçüde kontrol altında

Türkiye’nin güneyini kasıp kavuran düzinelerce orman yangını, yetkililerin yangınların şüpheli kökenlerini araştırırken aynı zamanda hayatta kalanlara yardım için çabalar başlatmasıyla üçüncü gününde büyük ölçüde kontrol altına alındı.
Yetkililer, çoğunlukla Türkiye’nin güneyinde olmak üzere Çarşamba ve Perşembe günü başlayan az sayıda orman yangınının Cuma günü devam ettiğini, onlarca yangının ise “kontrol altında” olduğunu söyledi.

Birbiri ardına çıkan yangınlar, sıcaklıkların en yüksek olduğu orman yangını mevsiminde olağandır, ancak bu sefer daha önce görülmemiş bir hasar meydana geldi ve alevler tüm köyleri harap etti. Soruşturmaların devam etmesine rağmen, geçmişte benzer yangınlara karışan PKK terör örgütünün arkalarında olabileceği şüphesini dile getirdiler .

Özellikle tatil beldeleri Antalya ve Muğla’da çıkan orman yangınları şiddetli rüzgarlar nedeniyle hızla yayıldı. Güneydeki üç komşu il olan Mersin, Adana ve Osmaniye de hafta ortasından itibaren büyük yangınlara sahne oldu.

Muğla’nın tatil beldesi Marmaris’te çıkan yangında itfaiye ekiplerine yardım etmeye çalışan gencin hayatını kaybetmesi sonucu çıkan yangınlarda ölü sayısı 4’e yükseldi. Perşembe günü bildirilen diğer üç ölüm, köylerde hızla yayılan yangından kaçamayan Antalyalılar oldu.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde çarşamba günü başlayan orman yangını, başta köyler olmak üzere evleri yakarak yolunda bir yıkım izi bıraktı. Perşembe günü Manavgat’a komşu Akseki ilçesinde bir yangının daha çıkmasıyla alevler daha da büyüdü. Kuvvetli rüzgarlar, itfaiye ekiplerinin yerde, uçak ve helikopterlerden gerçekleştirdiği söndürme çalışmalarını zorluyor.

İlk yangınların başlamasından bu yana bir bakanlar heyeti Antalya’da bulunuyor. Bakanlar, Cuma günü eyalette düzenlediği basın toplantısında halka yangınların büyük ölçüde kontrol altında olduğuna dair güvence verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 71 yangından 57’sinin “kontrol altına alındığını” söyledi.

Pakdemirli, Marmaris’te çıkan yangının “küçük çapta hasara” yol açtığını ve yerleşim alanları için bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Alevlerin “denize doğru gittiğini” kaydetti. Kasabadan gelen görüntüler ve fotoğraflar, kıyıdaki otellerle dolu bir alanın arkasındaki bir ormanın üzerinde yükselen kalın duman ve alevleri gösterdi. Alevlerin büyük bir sahil otelinin arkasındaki ağaçlara ulaştığı bir diğer popüler tatil beldesi Bodrum’da da benzer manzaralar yaşandı. Oteldeki turistler teknelerle tahliye edildi.

Pakdemirli ayrıca, kolluk kuvvetleri ve yargının yangının çıkış nedenleriyle ilgili soruşturma başlattığını ve soruşturmanın seyrine göre açıklama yapacaklarını söyledi. Marmaris’te çıkan yangında, yangını çıkarmakla suçlanan iki çocuk ifade vermek üzere karakola götürüldü. Çocuklar polise, bir ormanda eski kitapları yaktıklarını, alevlerin yayılmaya başladığını ve söndüremediklerini ve kaçtıklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Doğaya ve ormana yönelik saldırıların sorumluları hesap verecek” dedi. Yangınların ardından bazı illerde ormanlara ziyaretçi yasağı getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, soruşturmaların yangınların kasıtlı olup olmadığının ortaya çıkacağını belirterek, istihbarat birimleri ve İçişleri Bakanlığı’nın yangınların nedenlerini araştırdığını kaydetti. “Bu görmezden geleceğimiz bir şey değil. Sonuçta bunlar Manavgat’tan Marmaris’e, Bodrum’a kadar farklı yerlerde çıksa da neredeyse aynı anda çıkan yangınlar” dedi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin yangınları söndürmek için yeterli uçağı olmadığı iddialarını da yalanladı. Helikopterlerin yangınları kontrol altına almada daha etkili olduğunu söyledi. “Havada ne olduğu önemli değil. Önemli olan yangınları söndürmek için yere yeterince su dökme kapasiteleri” dedi. Yanan alanların yakında yeniden ağaçlandırmaya açılacağını da belirten Yıldırım, halkın yangınların ardından fidan ve ağaç bağışı talep ettiğini kaydetti.

Erdoğan, yangının isabet ettiği bölgelere 45 helikopter sevk edildiğini ve yangına müdahale eden uçak sayısının Cuma günü 6’ya yükseldiğini söyledi. Rusya ve Ukrayna’dan da uçak aldıklarını ve Azerbaycan’ın da orman yangınlarını normal uçaklardan daha etkili olan bir amfibi uçak göndereceğini söyledi. Yangınları izlemek için insansız hava araçlarının (İHA’lar) da konuşlandırıldığını söyledi. “Etkilenen bölgelerde 1.080 itfaiye aracımız ve 280 su tankerimiz ile 2.270 ‘ilk müdahale aracı’ ve 660 buldozer ve diğer ağır ekipmanlarımız var. İtfaiyecilerden orman koruma görevlilerine kadar 10.550 kişi sahada çalışıyor. Olumlu ilerleme kaydettik ( yangınları söndürmek açısından” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu