DÜNYA

Türkiye, Tıp Günü’nde COVID-19 savaşçılarını tanıyor


Ülkede Tıp Günü olarak kutlanan Pazartesi günü üç Türk bilim insanı “COVID-19 Küresel Salgınıyla Mücadele Özel Ödülü”nü aldı.

Önde gelen bilim kuruluşlarından Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), koronavirüs tedavisi ve teşhisi konusundaki başarılarından dolayı takdir edilen iki profesör ve bir doçent’e ödüllerini verdi. Başkent Ankara’da düzenlenen törenle ödülleri, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Doç. Dr. Urartu Özgür Şafak Şeker ve Prof. Tanıl Kocagöz’e teslim edildi.

Özdarendeli, Türkiye’nin koronavirüse karşı ilk aşısı ve on yıllardır ilk yerli aşı olan Turkovac üzerindeki çalışması nedeniyle ödüle layık görüldü. Profesör, yakın zamanda acil kullanım onayı alan ve ülkede mevcut olan üçüncü aşı haline gelen aşının geliştirilmesi için Türkiye Erciyes Üniversitesi’nde bir ekibe başkanlık ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrı bir Tıp Günü etkinliğinde de ödüle layık görülen Özdarendeli, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1997 yılında seri aşı üretimine son verdiğini ve 2020’de Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının bildirilmesiyle çalışmaların başladığını söyledi. aşının geliştirilmesinde “çok sayıda insanın” çalışmalarını selamladı. “Pandemi koşullarında ve yaklaşık 20 aylık bir süreçte acil onay almış, üretimi aylık yaklaşık 1 milyon doza ulaşan ve 81 ile ulaştırılan bir aşıdan bahsediyoruz. Bu mucizevi bir süreç, “dedi.

Ödülü Doç. Dr. Şeker, COVID-19 teşhisi için RNA anahtar sistemlerinin geliştirilmesi konusundaki çalışmasıyla kazandı. Şeker, teşhis sisteminde kullandığı biyoteknolojinin milli güvenlik meselesi olduğunu belirterek, “Pandemi sırasında daha iyi anlaşılan bir şey” dedi. Şeker, Türkiye’nin biyoteknolojide araştırma ve geliştirmede yenilikçi fikirler geliştirebilecek insan potansiyeline sahip olduğunu söyledi. “Yazılım geliştirmede olduğu gibi bir ekosistem oluşturarak bu potansiyeli kullanabiliriz” dedi.

Profesör Kocagöz, ağız gargarasıyla COVID-19 testleri üzerine yaptığı çalışmayla tanındı. Kocagöz, etkinliğe gönderdiği video mesajında, koronavirüs testinde burun ve ağızdan sürüntü almanın zorlukları olduğunu ancak projesinin işi kolaylaştırdığını söyledi. “Herkesi, hatta çocukları çok genç yaşta test edebilirsiniz. Test edilen kişinin tükürdüğü sadece 20 mililitre (0.68 ons) içme suyuna ihtiyacınız var” dedi. Kocagöz, enfeksiyonu teşhis etmek için daha “hassas” bir yol sağladığını ve gelecekte başka hastalıklar için de kullanmayı planladığını vurguladı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu