DÜNYA

Türkiye savunma ve silahlı kuvvetler için yeni karargah inşa edecek

Cumhurbaşkanı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve ordusunun üç şubesini tek bir yüksek teknoloji karargah binasında toplayacağını söyledi.

Başkent Ankara’daki Ay-Yıldız binasının temel atma töreninde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, kompleksin sadece son teknoloji ile donatılmayacağını, aynı zamanda çevreye duyarlı bir şekilde inşa edileceğini söyledi.

Erdoğan, kompleksin 890.000 metrekaresi kapalı olmak üzere yaklaşık 12,6 kilometrekare (4,8 milyon milden fazla) üzerine inşa edileceğini ve 15 bin personele hizmet vereceğini kaydetti.

Düşmanlarda korku, dostlarda güven uyandıran bir yapı kuracağız” diyen Karaca, 19 Mayıs 2023’e kadar kampüsün hazır olacağını da sözlerine ekledi.

Törene katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk ordusunun dünyanın önde gelen silahlı kuvvetlerinden biri olduğunu ve kompleksin tamamlandığında ihtiyaçlarını karşılamak için bir değer olacağını söyledi.

Akar, Türkiye’nin uluslararası rolünün ve etkisinin arttığını, tüm risk ve tehditleri yakından izlediğini, kendi inisiyatifiyle önlemler aldığını, YPG/PKK ve DEAŞ/IŞİD benzeri terör gruplarına karşı terörle mücadele çabalarını denetlediğini söyledi. Ülkede 2016 yenilgi darbesinin arkasında olan Fetullahçı Terör Örgütü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu