DÜNYAEKONOMİ

Türkiye savaş drone teknolojisinde dünyanın ilk 3 ülkesi arasında

Türkiye cumhurbaşkanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin savaş drone teknolojisinde dünyanın ilk üçüne yükseldiğini söyledi.

Bayraktar Akıncı muharebe insansız hava aracının Tekirdağ’da teslim töreninde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, “İnsansız muharebe hava aracımız Akıncı ile Türkiye bu teknolojide dünyanın en ileri üç ülkesinden biri haline geldi.” dedi.

Türkiye’nin insansız hava araçlarında lider ülke olmaya kararlı olduğunun altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin yeni teknolojiler geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Ülkenin amacı, yurtdışındaki görevlerde kullanılmak üzere kısa pistlere sahip uçak gemilerine inip kalkabilen silahlı insansız hava araçları geliştirmektir” dedi.

Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin son yıllarda sadece %20’den yaklaşık %80’e yükselen ev kaynaklı savunma ürünlerini yaygın olarak kullanmasına da övgüde bulundu.

Bayraktar Akıncı, 8 Temmuz’da 25 saat 46 dakika süren uçuşunda 38.039 fit (11.594 metre) – yeni bir rekor – tırmanarak Türk havacılık tarihine geçti.

Bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında 874 sorti yapan Akıncı, Türk roket üreticisi Roketsan’ın geliştirdiği harp başlıklı mühimmatla 5 Temmuz atış testinde hedeflerini tam isabetle vurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu