Ana sayfa DÜNYA Türkiye savaş drone teknolojisinde dünyanın ilk 3 ülkesi arasında

Türkiye savaş drone teknolojisinde dünyanın ilk 3 ülkesi arasında

54
0

Türkiye cumhurbaşkanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin savaş drone teknolojisinde dünyanın ilk üçüne yükseldiğini söyledi.

Bayraktar Akıncı muharebe insansız hava aracının Tekirdağ’da teslim töreninde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, “İnsansız muharebe hava aracımız Akıncı ile Türkiye bu teknolojide dünyanın en ileri üç ülkesinden biri haline geldi.” dedi.

Türkiye’nin insansız hava araçlarında lider ülke olmaya kararlı olduğunun altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin yeni teknolojiler geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Ülkenin amacı, yurtdışındaki görevlerde kullanılmak üzere kısa pistlere sahip uçak gemilerine inip kalkabilen silahlı insansız hava araçları geliştirmektir” dedi.

Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin son yıllarda sadece %20’den yaklaşık %80’e yükselen ev kaynaklı savunma ürünlerini yaygın olarak kullanmasına da övgüde bulundu.

Bayraktar Akıncı, 8 Temmuz’da 25 saat 46 dakika süren uçuşunda 38.039 fit (11.594 metre) – yeni bir rekor – tırmanarak Türk havacılık tarihine geçti.

Bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında 874 sorti yapan Akıncı, Türk roket üreticisi Roketsan’ın geliştirdiği harp başlıklı mühimmatla 5 Temmuz atış testinde hedeflerini tam isabetle vurdu.

Önceki makaleDSÖ, yetersiz üretim nedeniyle Avrupa’da aşıların yavaşladığını belirtti
Sonraki makaleCezayir yerel seçimlerin 27 Kasım’da yapılmasına karar verdi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here