DÜNYAGÜNDEM

Türkiye en son silahlarını büyük uluslararası savunma etkinliğinde sergileyecek

Türk savunma müteahhitleri, önümüzdeki hafta kapılarını açacak olan en büyük küresel savunma etkinliklerinden birinde bazı ürünlerini ilk kez sergilemeye hazırlanıyor.

Metropol İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF 2021) 17-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ile koordineli olarak düzenlenecek.

Türk firmaları, kara araçları, silahlar, simülatörler, radarlar, sonarlar, deniz platform çözümleri, havacılık sistemleri, füzeler, lojistik araçlar, ikmal ekipmanları ve güvenlik sistemleri gibi çeşitli alanlarda geniş bir yelpazede savunma ürünleri sergileyecek.

Bunlar arasında öne çıkan müteahhit Katmerciler, yeni zırhlı araçlarından ikisini ilk kez sergileyecek.

 

Bunlardan biri de şirketin taktik tekerlekli zırhlı 4×4 aracı Hızır’dan daha küçük ölçekli olarak tasarlanan 4×4 taktik şehir muharebe aracı Eren.

Eren, özellikle şehir içi operasyonlarda terörle mücadelede güvenlik güçlerine güç katmayı amaçlıyor.

Düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı ve kısa dönüş yarıçapı ile araç, yerleşim alanlarında yüksek manevra kabiliyeti ve performans vaat ediyor. Araç, karla kaplı zeminlerdeki yüksek performansı, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve mesafe açıları ile dikkat çekiyor.

Yüksek balistik korumaya sahip zırhlı araç, mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı güçlü koruma sağlıyor.

Şehir içi kullanımda olduğu gibi “arazi” koşullarında da konfor ve kullanım kolaylığı sunar. Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemi ile hareketli hedeflere ateş edebilen ve hareketli hedefleri vurabilen araçta, otomatik hedef takip sistemi bulunuyor.

Katmerciler, Eren’in yanı sıra segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak adlandırılan Hızır’ın modernize edilmiş bir versiyonunu da sergileyecek.

Diğerlerinin yanı sıra muharebe aracı üreticisi FNSS, PARS IV 6×6 Özel Harekat Aracı’nı sergileyecek.

Mayın Korumalı Araçlar (MKKA) projesi kapsamında yer alan PARS IV 6×6, sınıfının en yüksek koruma seviyesine sahip olduğu söyleniyor.

“El yapımı patlayıcı cihazlara (EYP) karşı etkin koruma sağlayan, yüksek mayın ve balistik koruma ve son teknoloji görev ekipmanları içeren beka altyapısına sahip bir araç olarak tasarlandı.”

IDEF 2021, uzay çalışmaları, geleceğin teknolojileri ve dijital dönüşüm gibi farklı konularda da panellere ev sahipliği yapacak.

Geçen yıl, etkinliğe 1000’den fazla katılımcı katıldı ve 71 ülkeden 76.000 profesyonel tarafından ziyaret edildi.

Etkinliğin 2021 baskısı bu Mayıs için planlandı ancak pandemi önlemleri nedeniyle ertelendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu