DÜNYAGÜNDEM

‘Türkiye Afgan halkına uzun süredir desteğini sürdürüyor’

Türkiye’nin iletişim direktörü Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Afgan halkının ülkesini yeniden inşa etme mücadelesini uzun süredir desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini belirterek, Türkiye’nin ABD işgalinin ardından 2002’den bu yana Afganistan’da barış ve istikrara yönelik taahhütlerini vurguladı.

“Türkiye, 2002 yılından bu yana çok taraflı ve ikili anlaşmalar çerçevesinde bu ülkede görev yaptığı için, Türkiye Afganistan’da barış ve istikrarı taahhüt etmiştir. Afgan halkının ülkelerini yeniden inşa etme mücadelesinde destekledik ve etmeye devam edeceğiz, Fahrettin Altun, Twitter’dan açıklama yaptı.

Afganistan’daki Türk kuvvetlerinin son 20 yılda Afgan halkının güvenliğini sağladığını ve ülkede istikrara katkıda bulunduğunu kaydeden Erdoğan, bu süreçte Türk askerlerinin Afgan halkının güvenini ve sevgisini kazandığını ifade etti.

Altun, “Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan liderliğindeki Türkiye, her zaman ülkede barış ve güvenliğin sağlanması için çok taraflı ve uluslararası bir çabayı savundu. “Afganistan’daki sorunu hiçbir zaman izole edilmesi gereken bir mülteci sorunu olarak görmedik.”

Taliban’ın başkentin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana tahliye için baskı gören Kabil’e hizmet veren Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndaki durumla ilgili olarak, havaalanındaki “hızla kötüleşen güvenliğin” durumu sahada yeniden değerlendirme ihtiyacını gösterdiğini vurguladı.

Altun, “Türkiye, belirli koşulların yerine getirilmesi halinde havalimanında güvenliği sağlamaya hazır olduğunu belirtmişti. Havalimanında son dönemde yaşanan kargaşaya rağmen Türk kuvvetleri güvenlik ve düzenin sağlanmasına yardımcı oldu. Askeri uçaklarımız yaklaşık bin 129 sivili tahliye etti.”

Ankara’nın havalimanını koruma konusundaki istekliliğinin ülkenin bölge genelindeki politikalarıyla uyumlu olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin “herkes güvende olana kadar bölgede kimse güvende değildir” inancıyla insan odaklı bir dış politika izlediğini sözlerine ekledi.

Altun, “En son gelişmeler göz önüne alındığında ve ortaklarıyla istişareler yoluyla Türkiye, Türk askeri güçlerini ve varlıklarını havaalanından tahliye etme kararını şu anda almıştır.” dedi.

Türk askeri güçlerinin “bir zorlu görevi daha başarıyla tamamlamanın” gururuyla evlerine döndüğünü söyleyen İletişim Başkanı, Türkiye’nin Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye 2002’den beri NATO’nun Afganistan’daki misyonunun bir parçası ve aynı zamanda Taliban’ın bu ayın başlarında başkentin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana Kabil havaalanındaki tahliye çabalarında yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu