DÜNYA

Türk lokantacı Ukrayna’ya bedava yemek veriyor


Onur Hekim’in Ukrayna’nın Kiev kentine yerleşmesinin üzerinden yirmi yıl geçti. Şehir, Rusya-Ukrayna savaşının çalkantılarıyla karşı karşıya kalırken, Türk lokantacı, yaklaşan saldırılara karşı sığınmak isteyen savaş yorgunu yerlilere yardım etmeye karar verdi. Her gün, o ve yerel gönüllüler, şehirde yaklaşık 1000 Ukraynalı için yemek pişiriyor ve ya restoranda ya da sığındıkları metro istasyonlarında insanlara ulaştırıyor.

Hekim, Türkiye’nin batısındaki İzmir ilinden geliyor ve savaş başlamadan önce Kiev’de bir restoran işletiyordu. Savaş nedeniyle birçok dükkanın kapandığı şehri terk etmek yerine kurbanlara yardım etmeyi seçti.

Sosyal medyada paylaştığı bir gönderide, gönüllüleri restoranında savaş nedeniyle yerinden edilmiş insanlar için yemek hazırlamaya çağırdı. Günde 1000 kişinin beslendiği projeye çok sayıda gönüllü üye oldu.

14 Mart 2022, Kiev, Ukrayna'daki Hekim'in restoranında bir gönüllü yemek hazırlıyor. (AA FOTOĞRAF)

14 Mart 2022, Kiev, Ukrayna’daki Hekim’in restoranında bir gönüllü yemek hazırlıyor. (AA FOTOĞRAF)

Hekim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede savaş çıktığında bile Ukrayna’dan ayrılmayı asla düşünmediğini söyledi. Hekim, “20 yıldır Kiev’de yaşıyorum, 20 yıldır Ukrayna topraklarında kaldım, buranın havasını soludum, bu insanlarla büyüdüm” dedi. “Benim için kesinlikle hiçbir maddi kazanç yok, tam tersine bugün yemek dağıtımımızın 14. günü. Tüm masrafları kendim karşılıyorum. Bunu zevkle yapıyorum çünkü 20 yıldır bu topraklarda ekmeğimi kazanıyorum” dedi.

Çatışmanın yoğun olduğu yerlerde, halkın gıda paketi dağıtan gönüllülere sarıldığını söyledi. “İnanılmaz bir tepki. Bu duyguları tarif etmem çok zor” diye ekledi.

Ukrayna büyük bir Türk topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Savaşın başlamasından bu yana Türkiye, diğer ülke vatandaşlarıyla birlikte binlerce vatandaşını ve Türkiye’de akrabaları olan bazı Ukraynalıları ülkeden tahliye etti.

Türkiye bu arada savaştan etkilenen insanlar için insani yardım kampanyaları yürütüyor. Türk Kızılayı (Kızılay) geçtiğimiz günlerde ülkeye 13 tır yardım gönderdi ve daha fazlasını göndermeyi planlıyor. Hayır kurumu hem Romanya sınırındaki insanların kaçtığı bir kasabada hem de Ukrayna’nın Chernivtsi bölgesinde faaliyet gösteriyor. Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık geçtiğimiz hafta basına yaptığı açıklamada, ülkeye yerinden edilenler için barınak malzemesi de göndereceklerini söyledi. Türkiye Sağlık Bakanlığı da Romanya-Ukrayna sınırında bir sahra hastanesi kurdu. Çernivtsi’de ana meydanda Türk Kızılayı’na ait seyyar bir mutfak faaliyet gösterirken, gönüllüler diğer noktalara da düzenli olarak yardım ulaştırıyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu