DÜNYAGÜNDEM

Türk havacılık firması TAI, dünyanın ilk 10’u arasında yer alıyor

CEO’su Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük havacılık şirketinin 2028 yılına kadar sektörde dünyanın en büyük 10 firmasından biri olmayı hedeflediğini söyledi.

Dünyanın en büyük küresel savunma etkinliklerinden biri olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF) İstanbul’da konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nden (TAI) Temel Kotil, gazetecilere şirketin gelecek yıllara yönelik hedef ve projelerini anlattı.

TUSAŞ’ın devam eden birçok helikopter projesiyle bu sektörde de dünyanın ilk altı firması arasında yer almayı hedeflediğini belirten Kotil, kompozit alanında da bir dünya markası olmak için çalışacağını ve mevcut çeşitli malzemeleri işleme kabiliyetini artıracağını sözlerine ekledi. titanyum ve alüminyum gibi.

TUSAŞ gibi firmaların Türkiye’de teknoloji ve mühendislik cenneti olduğunun altını çizerek, firmanın ürün ve projelerinin ihraç edilebilir olduğunu, her ürünün Türkiye’ye ve dost ülkelere satılmak üzere üretildiğini sözlerine ekledi.

Projeler

Firmanın gelişmiş bir jet eğitim uçağı ve hafif saldırı uçağı için Hurjet projesine değinen Kotil, ilk uçuşun şu anda 2022’nin sonunda planlandığını söyledi.

TAI’nin projelerinden bir diğeri olarak geliştirmekte olduğu TF-X savaş uçağının gövdesinin de gizlilik için özel olarak tasarlandığını sözlerine ekledi.

Kotil ayrıca jetin parçalarının TAI’nin koordinasyonunda savunma devi Aselsan ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) dahil olmak üzere birçok şirket tarafından üretileceğini söyledi.

Jet, ABD F-35 ve F-22 veya Rus SU-35 ile aynı kategoride beşinci nesil bir savaş uçağı olacak.

Dünyanın en iyi uçağını üretmek istiyoruz ve yapacağız” dedi.

Kotil ayrıca bu uçağın ilk gerçek boyutlu modelinin bu yıl Paris Air Show’da görücüye çıkacağını söyledi.

2023’te Hurjet ve helikopter savaş gemisi Atak-2 uçacak ve TF-X’in piyasaya sürüleceğini de sözlerine ekledi.

Gökbey helikopterinin projede çalışan Türk mühendislerin hünerleri sayesinde yüksek kaliteli bir aktarım sistemine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu