DÜNYA

Trabzon’da ahşap sanatının zengin örneklerine sahip 700 yıllık cami


Trabzon’un kuzeyindeki 700 yıllık cami, bugüne kadar bozulmadan kalmayı başaran ender eserler arasında yer alıyor. Arsin ilçesine hakim bir tepe üzerinde bulunan Güneyce Merkez Camii, zengin motif örnekleri ve ahşap süsleme sanatıyla dikkat çekiyor.

Güneyce Merkez Camii'nden bir iç görünüm, Trabzon, kuzey Türkiye, 11 Mart 2022. (AA)

Güneyce Merkez Camii’nden bir iç görünüm, Trabzon, kuzey Türkiye, 11 Mart 2022. (AA)

Tarihi hakkında bilgi veren bir kitabesi bulunmayan tarihi caminin 1300 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Yapı bugün toplam 250 kişi kapasiteli olarak hizmet veriyor ve camiyi ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Cami imamı Gökhan Tiryaki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır camide çalıştığını söyledi. “Camimizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği estetiği, sanatı ve el işçiliğidir. Camimizin iç konstrüksiyonunun tamamına yakını el işçiliği ile yapılmıştır. 1300 yılında ilk yapıldığında, o dönemlerde Trabzon-Rum İmparatorluğu’nun burada bulunması nedeniyle cami değil kilise olarak hizmet vermiştir. Fatih Sultan Mehmed olarak da bilinen Osmanlı Padişahı II. Mehmed, 1461’de bu toprakları alınca burayı camiye çevirmiş ve Müslümanların ibadetine açmıştır. Tiryaki ayrıca yapının kilise olarak açıldığı dönemde hakim konumu nedeniyle gözetleme kulesi olarak da kullanıldığına dikkat çekti.

Güneyce Merkez Camii'nden tavandan bir görünüm, Trabzon, kuzey Türkiye, 11 Mart 2022. (AA)

Güneyce Merkez Camii’nden tavandan bir görünüm, Trabzon, kuzey Türkiye, 11 Mart 2022. (AA)

Caminin ahşap süslemeleri ve motifleri nedeniyle uğrak turistik noktalardan biri olduğunu kaydeden imam, öğretmenlerin öğrencilerini bu tarihi mekana sık sık getirdiğini söyledi. Tiryaki’ye göre öğretmenler, öğrencilerine dini ibadethaneleri öğretmek ve ziyaretleriyle sanatsal özgünlüğü teşvik etmek isterken, öğrenciler motiflerin, mihrap (namaz nişi) ve minberin (minber) fotoğraflarını çekme şansına sahip oluyorlar.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.



KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu