Ana sayfa DÜNYA TİKA, Kolombiya’da Gençler İçin Dijital Teknoloji Merkezi İnşa Etti

TİKA, Kolombiya’da Gençler İçin Dijital Teknoloji Merkezi İnşa Etti

26
0

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’nın Barranquilla kentinde “CreaTIC” adında bir teknoloji ve inovasyon merkezi kurdu.

TİKA tarafından yürütülen “Güney Amerika’da Eğitim Altyapısının Geliştirilmesi Programı” kapsamında inşa edilen Yaratıcı Dijital Teknoloji Merkezi (CreaTIC), Barranquilla Belediyesi Kalkınma Sekreterliği Ekonomik İçerme ve Geliştirme Ofisi tarafından yürütülüyor.

Merkez, kentte dijital teknolojilere erişimdeki eşitsizliklerin giderilmesi, istihdam olanakları yaratılması, teknolojik yeniliklerin geliştirilmesi ve ekonomik canlanma stratejileri doğrultusunda dijital becerilerin öğretilmesi için eğitim faaliyetleri yürütecek.

Merkezde, özellikle Barranquilla’daki savunmasız gruplardaki gençler, dijital içerik üretim becerileri kazanacak ve 3D animasyon ve 3D baskı yoluyla eğlence ve video oyunları, mühendislik, tıp ve mimarlık alanlarında tasarım ve prototip üretebilecekler. , artırılmış gerçeklik ve dijital simülasyon modelleri. TİKA, son teknoloji cihaz ve sistemlerle donatılmış merkezde başta engelli gençler, silahlı çatışma mağdurları, göçmenler ve genç ebeveynler olmak üzere her yıl ortalama 1.200 kişiye dijital beceri kursları verecek. .

Barranquilla Belediye Başkanı Jaime Pumarejo, TİKA ile kurulan ortaklık sayesinde kentteki gençlere güzel haberler vermekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Bugün son teknolojiye sahip CreaTIC’in açılışını yapıyoruz. 3D baskı, görselleştirme ve sanal gerçeklik ekipmanı. Bu merkezde her yıl 1200’den fazla gence dijital eğitim vererek onları en son teknolojilerle tanıştıracağız. Gençler, üniversite eğitimlerini tamamlamak veya gelir elde etmek için gerekli bilgi ve becerileri kazanmak için bu merkezdeki hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.”

Ekonomik Kalkınma Sekreteri Ricardo Plata, “CreaTIC, Barranquilla sakinlerinin kendilerini profesyonel olarak geliştirmelerini ve yaratıcılıklarını göstermelerini sağlayacak” dedi.

CreaTIC’te kurslara katılan gençlerden 17 yaşındaki Mayra D., mutluluğunu dile getirerek, “Bu proje ile bize dijital becerileri öğrettiğiniz ve en son teknolojileri bize tanıttığınız için teşekkür ederiz. İlk defa bizim gibi gençlerin becerilerini geliştirebilecekleri ve yeni şeyler öğrenebilecekleri bir merkezimiz var. Dijital öğrenme ve geliştirme, bu yeni çağda en gerekli donanımdır.”

Önceki makaleÖzbekistan’ın ulaşım bağlantıları, İran ve Azerbaycan pazarlarına yeni girişler açacak
Sonraki makaleDSÖ, yetersiz üretim nedeniyle Avrupa’da aşıların yavaşladığını belirtti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here