DÜNYAGÜNDEM

THY, Türk vatandaşlarını tahliye ediyor, tüm Afganistan uçuşlarını iptal ediyor

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları (THY), Afganistan’a yaptığı tüm tarifeli seferlerini Pazartesi gününden itibaren iptal etti ve Taliban’ın devralması sonrasında devam eden kaos nedeniyle başkent Kabil’den tahliye uçuşlarına başladı .

Türk vatandaşlarının tahliyesi için sevk edildikten sonra sabah erken saatlerde Kabil’e inen bir Türk Hava Yolları uçağı Pazartesi öğleden sonra İstanbul’a indi.

320’den fazla yolcu taşıyan uçak, saat 16.45 sıralarında İstanbul Havalimanı’na indi.
Taliban, Başkan Eşref Gani’nin ülkeden kaçmasının ardından Pazar günü Kabil’e girerek ABD ve müttefiklerinin Afganistan’ı dönüştürmeye çalıştığı yirmi yıllık bir kampanyaya çarpıcı bir son verdi.

Ülkenin Batı tarafından eğitilmiş güvenlik güçleri, son ABD birliklerinin geri çekilmesinden önce bile birkaç gün içinde çöktü.

Binlerce kişinin bir çıkış yolu aradığı havaalanındaki kaotik sahnelerin ardından, Pazartesi günü Kabil’den tüm ticari uçuşlar iptal edildi .

Pazar günü Türkiye Büyükelçiliği güvenlik nedeniyle Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na taşındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’ın başkentinde mahsur kalan Türk vatandaşlarına büyükelçiliğin güvenliklerini sağlamak için çalıştığına ve operasyonlarına devam edeceğine dair güvence verdi .

Dışişleri Bakanlığı Pazar günü ayrılmak isteyen tüm Türk vatandaşlarını büyükelçilikle “derhal temasa geçmeye” çağırdı .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu