DÜNYA

Suudi Arabistan’da 1 günde 81 kişiyi toplu infaz


İçişleri Bakanlığı, Cumartesi günü Suudi Arabistan’ın terör, casusluk ve cinayet de dahil olmak üzere farklı suçlamalardan hüküm giymiş yedi Yemenli ve bir Suriyeli de dahil olmak üzere 81 kişiyi idam ederek on yıllardır krallığın en büyük toplu infazını gerçekleştirdiğini söyledi. Sayı, 2021’in tamamında rapor edilen 67 infazı ve 2020’de 27 infazı gölgede bıraktı.

Suudi İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çoğu Suudi vatandaşı olan hükümlüler arasında “sapkın inançlara” sahip olanların, ibadethaneleri ve hükümet binalarını hedef alanların ve “Husiler gibi terör örgütleri için casusluk yapanların” da yer aldığı belirtildi. , Yemen’de El Kaide ve DEAŞ.”

Açıklamada ayrıca infaz edilen sanıkların isimleri, uyrukları ve işledikleri suçlar da yer aldı. Ancak açıklamada, infazların nasıl gerçekleştirildiği belirtilmedi.

Açıklamada, söz konusu kişiler arasında güvenlik görevlilerine suikast girişiminde bulunmak ve polis karakollarını ve konvoyları hedef almaktan tek bir davada suçlu bulunan 37 Suudi vatandaşının da bulunduğu belirtildi. Kitlesel infaz, dünya güçlerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline odaklandığı bir zamanda, Suudi Arabistan’ın insan hakları siciline dikkatleri geri getirecek gibi görünüyor.

İnsan hakları grupları, Suudi Arabistan’ı siyasi ve dini ifadeler konusunda kısıtlayıcı yasalar uygulamakla suçladı ve reşit değilken tutuklanan sanıklar da dahil olmak üzere ölüm cezasını kullanmakla eleştirdi.

Ölüm cezası karşıtı yardım kuruluşu Reprieve’in müdür yardımcısı Soraya Bauwens yaptığı açıklamada, “Suudi ölüm hücresinde düşünce mahkumları ve çocukken tutuklanan veya şiddet içermeyen suçlarla suçlanan diğerleri var.” Dedi.

Bu acımasız cezasızlık gösterisinin ardından her biri için endişeleniyoruz” dedi.

Suudi Arabistan, insan hakları ihlalleri suçlamalarını reddediyor ve ulusal güvenliğini yasalarıyla koruduğunu söylüyor.

Devlet haber ajansı SPA Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cumartesi günü idam edilen adamların avukat tutma hakkına sahip olduğunu ve yargı sürecinde Suudi yasalarına göre tüm haklarının güvence altına alındığını söyledi.

Devlet basınında çıkan haberlere göre, krallık, militanların Mekke’deki Ulu Cami’yi ele geçirmesinden bir yıl sonra, 1980’de bir günde 63 kişiyi idam etti.

2016 yılında bir günde aralarında Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de bulunduğu toplam 47 kişi idam edildi.

‘Temel insan hakları, uluslararası hukuk ihlali’

İran devlet medyasının Pazar günü bildirdiğine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Suudi Arabistan’ın idamını “temel insan hakları ilkelerinin ve uluslararası hukukun ihlali” olarak kınadı.

Bir bakanlık sözcüsü devlet medyasının aktardığına göre, bir bakanlık sözcüsü, “Bu insanlık dışı eylem, insan hakları ve uluslararası hukukun temel ilkelerine ve insani ilkelere ve kabul edilmiş yasal prosedürlere aykırıydı” dedi.

İran ayrıca, Suudi Arabistan’ın toplu infazından bir gün sonra, bölgesel rakibi Suudi Arabistan ile yıllardır süren gerilimi yatıştırmayı amaçlayan Bağdat’ın aracılık ettiği gizli görüşmeleri geçici olarak askıya almaya karar verdi.

Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanı tarafından 2019 yılında İran’da yayınlanan bir rapora göre, geçen yıl ülkede ifade özgürlüğü hakkı üzerinde artan kısıtlamalar ve yaşam, özgürlük ve adil yargılanma hakkı ihlallerinin devam ettiği görüldü. 253 yetişkin ve çocuk infazı dahil.

Rapor, infaz sayısının 2007’den bu yana en düşük olmasına rağmen, “dünyanın en yükseklerinden biri olmaya devam ettiğini” söyledi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu