DÜNYAEKONOMİ

Starbucks, Güney Kore’deki 2,3 milyar dolarlık ortak girişiminden çıkıyor

Starbucks, Amerika Birleşik Devletleri kahve devinin beşinci en büyük pazarı olan Güney Kore’deki ortak girişiminden (JV) çıkıyor ve hissesinin bir kısmını yerel ortak E-Mart’a ve geri kalanını Singapur’un egemen servet fonu GIC’ye satıyor.

Güney Kore’nin en büyük perakendecilerinden biri olan ve şu anda ortak girişimin yarısına sahip olan E-Mart, Salı günü yaptığı bir dosyada 411 milyon dolar karşılığında %17,5 ek hisse satın alacak. Starbucks mağazalarını işletecek. GIC, kalan %32,5’e sahip olacak.

Bu, tüm iş için 2,35 milyar dolarlık bir değerleme olduğunu ve Reuters hesaplamalarına göre GIC’nin hissesi için 700 milyon dolardan fazla ödeme yapacağını gösteriyor. GIC, anlaşma değeri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

GIC’nin özel sermaye yatırım sorumlusu Choo Yong Cheen, “Uzun vadeli bir yatırımcı olarak GIC, Starbucks Coffee Korea’nın perakende kahve trendlerini belirlemede ve endüstrinin büyümesini daha fazla yönlendirmede önemli bir rol oynayacağından emin” dedi.

Starbucks, anlaşmanın önümüzdeki 90 gün içinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

 

Starbucks’ın uluslararası ve kanal geliştirme grup başkanı Michael Conway Salı günü yaptığı açıklamada, “Güney Kore, Starbucks için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.” Dedi.

“Güney Kore’deki ve uluslararası pazarlarımızın birçoğundaki başarımızın bir kısmı, işi inşa etmeye devam etmek için ne zaman yerel ortaklara güveneceğimizi bilme konusundaki uzmanlığımıza ve muhakememize bağlıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu