DÜNYA

Senegal, Casamance isyancılarına karşı operasyon başlattı


Genelkurmay Başkanı Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Senegal ordusunun güney Casamance bölgesinde isyancılara karşı bir operasyon başlattığını söyledi.

Açıklamada, “İnsanları ve malları güvence altına alma misyonları çerçevesinde, ordu, 13 Mart 2022 Pazar günü, Salif Sadio’nun MFDC fraksiyonunun üslerini dağıtmak amacıyla bir operasyon başlattı.” Dedi.

Bu operasyon aynı zamanda bölgede suç faaliyetlerine katılan tüm silahlı çeteleri de yok etmeyi amaçlıyor” denildi.

Ordu, her ne pahasına olursa olsun ulusal toprakların bütünlüğünü korumaya kararlıdır” dedi.

Casamance Demokratik Güçleri Hareketi (MFDC), 1982’den beri güney Senegal’de düşük yoğunluklu bir ayrılıkçı çatışmaya yol açtı ve bu çatışma birkaç bin can aldı.

MFCD, biri Salif Sadio tarafından yönetilen birkaç gruba bölünmüştür.

24 Ocak’taki son çatışmada, dört Senegalli asker öldü, yedisi sağ yakalanarak Gambiya sınırına götürüldü.

Yedi kişi 14 Şubat’ta serbest bırakıldı.

Casamance, 1888’de sömürge Fransa’ya bırakılana kadar birkaç yüz yıl boyunca Portekiz’in elindeydi. Ülkenin 1960’ta bağımsızlığını kazanmasından sonra Senegal’in bir parçası oldu.

Kendine özgü bir kültürü ve dili olan bölge, coğrafi olarak Senegal’in geri kalanından, çevresinde küçük Gambiya eyaletinin bulunduğu Gambiya Nehri ile ayrılmaktadır.

Kereste ve esrar kaçakçılığı yapmakla suçlanan Casamance isyancıları, geleneksel olarak Gambiya veya yine Senegal sınırındaki Gine-Bissau’ya sığındı.

Çatışma, Senegal ordusu geçen yıl isyancıları kovmak için tasarlanmış büyük bir yeni saldırı başlatana kadar çoğunlukla uykudaydı.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Casamance’de “kesin barış” elde etmeyi ikinci döneminin önceliği haline getirdi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu