DÜNYA

Savunma Bakanı: Türkiye Afganistan’daki vatandaşlarının tahliyesini başlattı

Türk savunma bakanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin vatandaşlarının Afganistan’dan tahliyesini başlattığını söyledi.

Angolalı mevkidaşı ile törende konuşan Hulusi Akar, bazı Türk vatandaşlarının tahliyesinin Türkiye’nin Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçakları kullanılarak başlatıldığını söyledi.

Joao Ernesto Dos Santos ile görüşen Akar, Angola ile Türkiye arasındaki Askeri Çerçeve Anlaşmasını imzaladı.

“Kabil’deki uluslararası havalimanına ilişkin görüş ve niyetlerimizi en başından beri dile getirdik. Buradaki amacımız herkes tarafından biliniyor. Bu amaç doğrultusunda NATO, ABD ve diğer ülkelerle ve Türkiye ile gerekli koordinasyonu sağlamaktayız. Bölge dışında” dedi Akar.

Bakan, amacın Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın kesintisiz çalışmasını ve tüm Afganistan’a hizmet etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Akar, önceki gün yaşanan kargaşa nedeniyle havalimanının faaliyetlerine bir süre ara verildiğini, ancak uçakların havalimanına güvenli bir şekilde iniş ve kalkış yapmaya başladığını söyledi.

“Son iki günde 62 uçuş gerçekleştirildi. Bu arada çeşitli ülkeler kendi vatandaşlarını Afganistan’dan tahliye etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu tahliyeler devam edecek. Havalimanının kullanılmasında bir sorun yok, gerekli tedbirler alındı. Emniyetli bir şekilde devam etmek için çalışıyoruz. havaalanını açık tutmak ve tüm Afganistan’a hizmet etmek için” dedi.

Türk askerinin hayatı tehlikeye atılmayacak

Akar, havalimanında görev yapan Türk askerlerinin durumuna da değinerek, havalimanında herhangi bir saldırı, taciz veya müdahale olmadığını söyledi.

“Havaalanı şu anda güvenli görünüyor ama durum her an değişebilir ve biz buna hazırlıklıyız. Askerler verilen görevleri başarıyla yerine getirdiler ve etmeye devam ediyorlar. Askerlerimizin güvenliği için her türlü tedbiri aldık” dedi.

Akar, Türk askerlerinin hayatlarının hiçbir şekilde tehlikeye atılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Afganistan’daki son kargaşa

Bu bahar, yabancı birliklerin ABD işgaline yol açan terör saldırılarının 20. yıl dönümü olan 11 Eylül’de ülkeden çekildiğini açıklamasıyla, Taliban ve Afgan güçleri arasındaki savaş yoğunlaştı.

Son haftalarda Taliban dramatik askeri ilerlemeler kaydetti ve Pazar günü Afgan hükümet güçleri kaçarken veya teslim olurken başkentin kontrolünü ele geçirdi. Eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani de ülkeyi terk etti.

Afgan hükümetinin çöküşüyle ​​birlikte, dikkatler sivillerin ve tahliye edilenlerin güvenliğinin sağlanmasına ve düzenli bir yetki devrine çevriliyor.

Taliban, Afganistan’daki savaşın bittiğini ilan etti ve kapsayıcı bir hükümet kurma çabalarının sürdüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu