DÜNYA

Savaş, salgın ve enflasyon el Fed karmaşık üçlü


Endişelenecek yalnızca bir pandeminin olduğu Aralık ayının şimdi daha basit görünen günlerinde, Federal Rezerv (Fed) yetkilileri, ekonomi ve işgücü piyasası gelişirken enflasyonu mütevazı faiz artırımlarıyla dizginleyebilecekleri görüşü etrafında toplandılar.

Avrupa’da bir savaş şimdi sağlık krizinin üzerine katmanlanmış durumda ve Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası politika yapıcıları bu hafta bir araya geldiklerinde, bu pembe görünüme ne kadar zarar verildiğine ve ekonomik bir umutlarının olup olmadığına karar vermeleri gerekecek. “yumuşak iniş” azaltıldı veya tamamen kesildi.

Fed’in Çarşamba günkü iki günlük politika toplantısının sonunda gösterge gecelik faiz oranını çeyrek puan artıracağı neredeyse kesin. Daha da önemlisi, politika yapıcıların beklentilerini aşan enflasyonu dizginlemek için bu yıl ve 2023 ve 2024’te oranların ne kadar artması gerektiğini düşündüklerini gösteren tahminler olacak.

Federal fon oranı için görünümleri, yaklaşık %2,5’lik nötr bir seviye olarak kabul edilen seviyeyi ihlal ederse, bu, politika belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) içindeki ruh halinin değiştiği ve üyelerinin sonunda frenleme ihtiyacı gördüğü anlamına gelir. artan fiyatları hizaya getirmek için ekonomiyi – ve daha yüksek bir durgunluk riski taşır -. Aralık ayı itibariyle, çoğu Fed politika yapıcısı, oranın 2024’ün sonuna kadar sadece %2,1’e yükselmesi gerektiğini tahmin ediyor.

“FOMC’nin faiz oranlarını artırmaya başlayacağına şüphe yok… Herkesin bilmek istediği şey, Fed’in bundan sonra ne yapacağı?” Roberto Perli ve Piper Sandler’daki diğer analistler yazdı. Yeni tahminler, önümüzdeki yıllarda hedeflenen federal fon oranının %2,5’i aştığını gösterirse, “FOMC’nin çoğunluğunun enflasyon konusunda o kadar endişeli olduğu ve onu hızlı bir şekilde düşürmek için bir resesyon riskine girmeyi umursamadığına işaret eder. diyelim ki bu çok şahin bir gelişme olur.”

Politikayı tersine çevirmek

Fed’in yeni politika beyanını ve güncellenen üç aylık ekonomik tahminleri Çarşamba günü 14:00 EDT’de (18:00 GMT) yayınlaması planlanıyor. Fed Başkanı Jerome Powell, yarım saat sonra bir basın toplantısı düzenleyecek.

Cuma öğleden sonra, yatırımcılar Fed’in faiz artırımlarının nötr seviyenin hemen altına düşmesini bekliyorlardı, bu nedenle daha yüksek bir kayma bir tür şoku tetikleyebilir – hatta belki de kısa vadeli oranların daha uzun vadeli aşan tahvil getirilerinin “tersine çevrilmesine” yol açabilir. olanlar.

Yetkililerin federal fon oranını sıfıra yakın bir seviyeye indirerek ve büyük tahvil alımlarına başlayarak salgından etkilenen bir ekonomiye açık uçlu destek sözü verdiği 2020 baharından bu yana muhtemelen merkez bankasının en önemli anı olacak. Artan işsizlik o zamanlar başlıca endişeydi ve Fed, hanehalklarını ve işletmeleri kriz boyunca finansal olarak istikrarlı tutmak için ne gerekiyorsa yapma sözü verdi.

İşsizlik şimdi %3,8’e, tarihi standartlara göre düşük bir seviyeye düştü ve haneler pandemi ile ilgili hükümet yardım programlarından elde edilen nakit parayla dolup taşıyor.

Fed’in %2 hedefinin üç katı hızda seyreden ve önemli bir siyasi mesele olan enflasyon, yalnızca Fed’in politika oluşturma becerisine meydan okumakla kalmayıp, merkez bankasının dayatmak zorunda olduğu 1970’ler tarzı bir çıkmazın hayaletini yükselterek ana tehdit haline geldi. fiyatları kontrol altına almak için cezalandırıcı bir durgunluk.

Fed bu hafta sadece pandemi acil durum önlemlerini tersine çevirmekle kalmayacak, aynı zamanda hokkabazlık yaptığı rekabet eden ekonomik ve jeopolitik mülahazalar labirentinde halkı yönlendirmek zorunda kalacak ve neden FED’i öldürmekten kaçınabileceğinin gerekçesini ortaya koyacak. mevcut ekonomik genişleme.

Fed’in faiz artırım döngüleri genellikle kendi özel kılavuzlarıyla birlikte gelir ve hedeflenen oran artış hızını iletmek için politika açıklamalarına “ölçülen” veya “kademeli” gibi kelimeler serpilir. Powell son zamanlarda, bu yıl istikrarlı oran artışlarını içermesi beklenen, ancak hızla değişen olaylar ve koşullara yanıt olarak hızlandırılması veya yavaşlatılması gerekebilecek bir politika için “çevik” gibi daha az somut terimler kullanıyor.

SGH Macro Advisors ABD baş ekonomisti Tim Duy, son haftalarda “ne veriler ne de servet Fed’i desteklemedi” diye yazdı.

‘Oyun değiştirici’

Politika yapıcıların bu hafta tartışırken karşılaştıkları sorunların listesi gerçekten de uzadı.

Ocak ayının sonundaki son politika toplantısından bu yana, enflasyon net bir yavaşlama işareti göstermedi ve mevcut Fed duruşunu büyüyen bir ekonomi ile adım adım daha da ileriye taşıdı. Merkez bankasının fiyatları kontrol etme kabiliyetine olan güvenini kaybedip kaybetmediğinin bir işareti olarak özel bir endişe olan uzun vadeli enflasyon beklentileri de yükselmeye başladı.

Ukrayna’daki savaşın net bir çözümü yok ve artan enerji maliyetleri, tedarik zincirlerinde daha fazla aksama ve hatta sürekli olarak daha yüksek fiyatlar anlamına gelebilecek küresel ticaret ve yönetişimin yeniden düzenlenmesi yoluyla enflasyonu daha da artırabilir.

Diğer taraftan, pandemide güçlü bir toparlanmaya ivme kazandırabilecek bir gevşeme işaretleri var. Bu ayın başlarında açıklanan veriler, Ocak ve Aralık için beklentileri ve yukarı yönlü revizyonları geride bırakan Şubat ayında istihdam artışında keskin bir artış gösterdi. Geçen ay ücret artışlarında yaşanan duraklama, işçilerin ücretlerinin ve fiyatlarının birbirini daha da yükseltmeye başlayabileceğine dair korkuları azalttı.

Son Fed verilerine göre, hane halkı tasarrufları 2021 yılına kadar yüksek kaldı ve Amerikalıların diğer harcama alanlarını azaltmadan daha pahalı gaz ve gıda maliyetlerini karşılamalarına yardımcı olacak bir tasarruf tamponu sağladı.

Bu ayın başlarında Kongre’ye ifade veren Powell, odak noktasının enflasyon üzerinde olduğunu ve fiyat artışlarının yavaşlamaması durumunda faiz oranlarını daha yüksek ve daha büyük yarım puanlık artışlarla yükseltmeye hazır olduğunu açıkça belirtti.

Ama aynı zamanda, dünyanın daha karmaşık hale geldiğini, anlaşılmasının zaman alabileceğini de kabul etti.

Powell, 2 Mart’ta Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne verdiği demeçte, Ukrayna’daki savaşın “oyunları değiştirecek ve çok uzun bir süre bizimle olacak” dedi. ABD ekonomisine gerçek etkisinin ne olacağını biliyoruz. Bu etkilerin oldukça kalıcı olup olmayacağını bilmiyoruz” dedi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu