DÜNYA

Rusya yaptırımlar nedeniyle 300 milyar dolarlık rezervlere erişemiyor


Moskova, Ukrayna’nın devam eden işgaline ilişkin Batı yaptırımları nedeniyle 300 milyar dolarlık mali rezervlere erişemediğini söyledi.

Maliye Bakanı Anton Siluanov Rus devlet televizyonu Rossiya-1’e verdiği demeçte, “Bu, sahip olduğumuz rezervlerin yaklaşık yarısı” dedi. “Yaklaşık 640 milyar dolarlık toplam rezervimiz var. Şu anda bu rezervlerin yaklaşık 300 milyar dolarını kullanamıyoruz.”

Bakan, ABD, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler tarafından fonların dondurulması nedeniyle Rusya’nın belirli yükümlülükleri yerine getirmede ve bazı borçları ödemede sorun yaşadığını açıkladı.

Siluanov, altın ve döviz rezervlerinin bir kısmının Çin yuanı cinsinden tutulduğunu ve Batı’nın Pekin’e Moskova ile ticareti kısıtlaması için baskı yaptığını söyledi.

Ancak bakan, ABD ve AB ülkeleri gibi “düşman devletlere” olan borçların sadece ruble olarak ödeneceğini yinelerken Çin ile ilişkilerin sürdürüleceğine olan güvenini dile getirdi.

Rusya’nın kasası, gaz, petrol ve kömür satışından elde edilen milyarlarca dolarlık gelir sayesinde savaşa ve yaptırımlara rağmen hala nispeten dolu.

Bakan, Rus devletinin Batı tarafından yaptırım uygulanan bankaları destekleyeceği sözünü verdi. Ayrıca, temel malların üretimini sürdürmek için yeterli paranın bulunduğuna dair güvence verdi.

Siluanov, “Merkez bankası finansal sisteme gerekli likiditeyi sağlayacak.” dedi ve gıda fiyatlarına özel önem verileceğini de sözlerine ekledi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu