DÜNYA

Rusya-Ukrayna barışı koruma ekipleri yakında anlaşma taslağı hazırlayabilir


Pazar günü, Ukrayna ile görüşmelerden sorumlu bir Rus delege, önemli ilerleme kaydettiklerini ve delegasyonların anlaşmaların neleri kapsayacağını söylememesine rağmen, kısa sürede taslak anlaşmalara varabileceklerini söyledi.

RIA haber ajansı Leonid Slutsky’nin görüşmelerin şu anki durumunu ilk başladıkları zamanki durumla karşılaştırdığını ve “önemli ilerleme” olduğunu söyledi.

Açıklamaları, Rus kuvvetlerinin 24 Şubat’ta Kremlin’in özel bir askeri operasyon olarak adlandırdığı şeyle Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaşın 18. gününde geldi.

Slutsky, “Kişisel beklentilerime göre, bu ilerleme önümüzdeki günlerde her iki delegasyonun ortak pozisyonuna, imzalanacak belgelere dönüşebilir.” Dedi.

Bu tür belgelerin kapsamının ne olabileceği açık değildi. Ukrayna, müzakere etmeye istekli olduğunu, ancak herhangi bir ültimatomu teslim etmeyeceğini veya kabul etmeyeceğini söyledi.

İki taraf arasında en son geçen Pazartesi günü Belarus’ta yapılan üç tur müzakere, esas olarak insani meselelere odaklanmıştı ve sivillerin savaştan kaçmaları için bazı koridorların sınırlı açılmasına yol açtı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, görüşmelerde bazı “olumlu değişiklikler” olduğunu söyledi ancak ayrıntılı bilgi vermedi. Cumartesi günü Kremlin, Rus ve Ukraynalı yetkililer arasındaki tartışmaların “video formatında” devam ettiğini söyledi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu