DÜNYA

Rus ordusu başkenti kuşatırken Ukrayna, Kiev’in ‘savunmasına’ hazırlanıyorBaşkent, Polonya sınırına yakın Lviv şehri dışındaki bir askeri üsse hava saldırısı düzenleyen Rus kuvvetleri tarafından olası bir kuşatmayla karşı karşıya kaldığından, Ukrayna Pazar günü Kiev’in “acımasız bir savunması” için hazırlandı.

Cumartesi gecesi geç saatlerde sosyal medyada yayınlanan bir video adresinde Başkan Volodymyr Zelenskyy, Rusların Ukrayna’yı almayacağı konusunda kararlıydı.

“Rus işgalciler bizi fethedemezler. O kadar güçleri yok. Böyle bir ruhları yok. Sadece şiddete dayanıyorlar. Sadece teröre. Sadece ellerinde çokça bulunan silahlara sahipler” dedi.

Yerel yetkililer, Rus kuvvetlerinin Ukrayna askerleri ile NATO müttefikleri arasındaki ortak tatbikatların merkezi olan Lviv’in yaklaşık 40 kilometre (25 mil) kuzeydoğusundaki bir askeri eğitim sahasına sekiz füze ateşlediğini söyledi.

Lviv bölge idaresi başkanı Maxim Kozitsky, can kayıplarıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, güney liman kenti Mariupol’a giden bir insani yardım konvoyunun bir Rus kontrol noktasında engellendiğini, ancak Pazar günü varmayı umduğunu söyledi.

Stratejik liman, 1500’den fazla sivilin öldürülmesinden sonra Ukrayna’nın “insani bir felaket” olduğunu söylediği şeyle karşı karşıya.

Yüz binlerce insanı tahliye etme girişimleri defalarca başarısız oldu.

Fransız askeri bir kaynak, “Mariupol hâlâ kuşatılmış durumda. Savaşla alamadıklarını (Ruslar) açlık ve umutsuzlukla almak istiyorlar. Ukrayna ordusunu alaşağı edemedikleri için halkı hedef alıyorlar” dedi.

Üst düzey bir Rus subayı durumu sert bir dille anlattı.

Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi başkanı Mikhail Mizintsev, “Ukrayna’daki insani durum ne yazık ki hızla kötüleşmeye devam ediyor ve bazı şehirlerde feci boyutlara ulaştı” dedi.

Video adresinde Zelenskyy daha fazla yardım çağrısında bulundu.

“Yurt dışındaki müttefiklerimize ve dostlarımıza tekrar tekrar tekrar ediyorum; ülkemiz, Ukraynalılar ve Ukrayna için daha fazlasını yapmaya devam etmeleri gerekiyor. Çünkü bu sadece Ukrayna için değil, tüm Avrupa için” dedi.

Ruslar, Kiev’in yakında kuşatılacağına dair korkuları artıracak kadar ilerledi. Diğer şehirler, Rusya’nın 24 Şubat’ta komşusunu işgal etmesinden bu yana, Birleşmiş Milletler’in savaş suçları anlamına gelebileceği uyarısında bulunan sivilleri hedef aldığından beri ya düştü ya da kuşatıldı.

Odessa’nın en önemli güney limanı, doğudaki Mykolaiv şehrinde yaklaşık 100 kilometre (60 mil) yoğunlaşan Rus birliklerinin saldırısına hazırlanıyordu.

Stratejik liman kentine giden yol üzerinde bulunan Mykolaiv, günlerdir saldırı altında ve bir Agence France-Presse (AFP) muhabiri orada bir hastanenin ateşe verildiğini söyledi.

Zelenskyy, 24 Şubat’tan bu yana “yaklaşık 1.300” Ukraynalı askerin öldürüldüğünü ve bunun ülkesinin ilk resmi geçiş ücretini verdiğini söyledi.

Rusya’nın yaklaşık 12.000 asker kaybettiğini, Moskova’nın ise 2 Mart’ta serbest bırakılan sadece 498 ölü verdiğini iddia etti.

Birleşmiş Milletler tarafından Cumartesi günü yapılan ve rakamların muhtemelen gerçeklikten çok daha düşük olduğunu vurgulayan bir çeteleye göre en az 579 sivil öldürüldü.

BM, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşadığı en kötü mülteci krizinde, çoğu Polonya’ya olmak üzere işgalden bu yana yaklaşık 2,6 milyon kişinin Ukrayna’dan kaçtığını tahmin ediyor.

Ukrayna cumhurbaşkanlığına göre, Kiev’de sadece güneye giden yollar açık ve şehir “acımasız bir savunma” kurmaya hazırlanıyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, üst düzey bir Ukraynalı yetkili tarafından Cuma günü “kuşatma altındaki bir şehir” olarak tanımlanan başkentin savunmayı güçlendirdiğini ve gıda ve ilaç stokladığını söyledi.

İngiltere savunma bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Cumartesi günü Kiev’e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olduğunu ve şehrin kuzeyindeki bir sütunun dağıldığını ve onu kuşatma girişiminin göstergesini güçlendirdiğini tahmin etti.

Ancak AFP gazetecilerinin olay yerinde verdiği bilgiye göre Ruslar, başkentin hem doğusunda hem de batısında Ukrayna ordusunun direnişiyle karşılaşıyor.

Ukraynalı askerler, Rusların asker ve teçhizat açısından kaynaklarını olduğundan fazla, rakiplerininkini ise hafife aldıklarını düşündüklerini söyledi.

27 yaşındaki bir asker olan Ilya Berezenko, “Geceleri yaklaşık eksi 10 santigrat derece (14 derece Fahrenheit) sıcaklıklarda köylerde kamp yapmak zorundalar. Erzak sıkıntısı çekiyorlar ve evlere baskın yapmak zorundalar” dedi.

Paris, Fransa ve Almanya liderleri Emmanuel Macron ve Olaf Scholz ile yoğun diplomasi çabalarının devam ettiğini ve Cumartesi günü Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i ölümcül ablukayı sona erdirmeye çağırdığını söyledi.

Giderek artan uluslararası kınamayla karşı karşıya kalan Putin, durumu tersine çevirmeye çalıştı, Kiev’i uluslararası insancıl hukukun “açık ihlali” olarak nitelendirdiği şeyle suçladı ve Ukrayna ordusunu muhalifleri infaz etmek ve sivilleri rehine olarak kullanmakla suçladı.

Fransa cumhurbaşkanlığı, Macron ve Scholz ile yaptığı görüşmelerde yaptığı suçlamaları “yalan” olarak nitelendirdi.

Ancak küçük bir umut ışığıyla Zelenskyy Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın – günlerce pes etmediğini gördükten sonra – son görüşmelerde çatışmayı sona erdirmek için “temelde farklı bir yaklaşım” benimsediğini söyledi.

Putin’in neredeyse günlük diyalogda “bazı olumlu değişikliklerden” bahsetmesinin ardından gazetecilere “Rusya’dan bir sinyal almaktan mutlu olduğunu” söyledi.

Rusya bombardımanını genişletirken, Zelenskyy’nin yardım talepleri giderek daha çaresiz hale geldi.

Washington ve AB müttefikleri Ukrayna’ya para ve askeri yardım gönderdi ve Rusya ekonomisine ve oligarklarına karşı harekete geçti. Kültürel ve sportif bir boykot Moskova’yı daha da izole etti.

Cumartesi günü Kiev’in Irpin banliyösünde, adını yalnızca Viktor olarak veren Ukraynalı bir asker, İngiliz tanksavar füze sistemini ve imha ettiği bir Rus aracının bükülmüş kalıntılarını sergiledi.

“Bize yardım eden İngiliz yoldaşlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırımlar istikrarlı bir şekilde sıkılaşarak Rusya ekonomisini felç ederken, ülkenin uzay ajansı Roscosmos Cumartesi günü, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kendisine hizmet eden Rus uzay aracı etkilenmesi durumunda çökebileceği konusunda uyardı.

Ancak Cuma günü Washington, bu kez normal ticari ilişkileri sona erdiren ve Rus votkası, deniz ürünleri ve elmasları yasakladığını ilan eden daha fazla yaptırım katmanı ekledi.

Cumartesi günü, ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 200 milyon dolara kadar yeni silah ve diğer yardımlar için yetki verdi. Ancak nükleer silaha sahip Rusya’ya karşı doğrudan müdahaleyi reddetti ve bunun “Üçüncü Dünya Savaşı”na yol açacağı uyarısında bulundu.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu