DÜNYAGÜNDEM

Pentagon: Kabil Havalimanı’ndaki tüm sivil ve askeri uçuşları askıya alıyor

Pentagon, Pazartesi günü, Kabil Havalimanı’ndaki tüm sivil ve askeri uçuşların bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığını duyurdu.

Associated Press’e göre bu, bakanlığın yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Kabil Havalimanı’nda açtığı ateş sonucu 7 militanın öldürüldüğüne ilişkin duyuruyla bağlantılı olarak geldi.

Abd, Kabil havaalanında kaosun patlak vermesinin ardından tahliye uçuşlarını askıya alırken, bazı Afganlar, Taliban’ın Afganistan’ı kontrol ettiğini açıklamasının ardından ülkelerini terk etmeye çalışıyor.

Bu bağlamda Pentagon, çalkantılı durumu kontrol altına almak için Kabil Havalimanı’na yeni bir Amerikan askeri taburu gönderdiğini belirtti.

Amerikan “Disclose” web sitesi, yeni taburun 1.000 askerden oluştuğunu ve Kabil Havalimanı’ndaki Amerikan kuvvetlerine katılmak üzere Amerikan vatandaşları ve savaş sırasında Amerikan ordusuyla çalışan bir dizi Afgan için tahliye uçuşlarını güvence altına almak üzere yolda olduğunu belirtti. Afganistan’daki varlığının yılları.

Web sitesinde ayrıca, ABD’nin, Kabil’de Afganistan’dan ayrılmayı bekleyen yaklaşık 3500 ABD büyükelçiliği çalışanı olduğu için, tahliyeleri tamamlamak için Kabil’e 7 bin asker daha göndermek için Taliban’ın onayını beklediğini belirtti.

Ve geçen hafta Washington, Amerikan vatandaşlarının ve ABD ile işbirliği yapan bir dizi Afgan’ın tahliyesini denetlemek için Afganistan’a 3.000 asker gönderdiğini duyurdu.

ABD ve NATO’nun Afgan güvenlik güçlerini oluşturmak için yaklaşık 20 yılda harcadıkları milyarlarca dolara rağmen, Taliban bir haftadan biraz fazla bir süre içinde Afganistan’ın neredeyse tamamını kontrol altına aldı.

Geçen Mayıs ayından bu yana, Taliban Afganistan’daki nüfuzunu genişletmeye başladı ve 31 Ağustos’a kadar tamamlanması planlanan ABD güçlerinin geri çekilmesinin son aşamasının başlamasına denk geldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu