DÜNYAEKONOMİ

Pakistan Donanması’na özel Türkiye yapımı korvet İstanbul’da denize indirildi

Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye’de inşa edilen ilk korvet gemisi Pazar günü İstanbul’daki bir tersaneden denize indirildi.

PNS Babur adlı MİLGEM sınıfı korvet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistanlı mevkidaşı Arif Alvi’nin katıldığı törenle denize indirildi.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Savunma sanayiindeki ortaklığımızı ilerletmek için (Pakistan ile) anlaştık” dedi.

Cumhurbaşkanı, 2018’de Türkiye ve Pakistan’ın anlaşma imzaladığı tüm korvetlerin teslimatlarının 2025 yılına kadar tamamlanacağını kaydetti.

MİLGEM (Ulusal Gemi) deniz platformları projesi, keşif, gözetleme, erken uyarı, denizaltı savunma harbi, karadan karaya çeşitli görevlerde kullanılabilecek çok amaçlı korvetler ve fırkateynler geliştirmeyi amaçlayan bir Türk savaş gemisi programıdır. ve karadan havaya savaş ve amfibi operasyonlar.

Temmuz 2018’de Pakistan Deniz Kuvvetleri , Türk devlet savunma firması ASFAT ile dört Ada sınıfı geminin satın alınması için bir sözleşme imzaladı .

Plana göre, teknoloji transferini de içeren bir anlaşma ile iki korvetin Türkiye’de, diğer ikisinin de Pakistan’da yapılması öngörülüyordu.

Erdoğan , iki ülke arasındaki geniş savunma ortaklığını da vurguladı .

Erdoğan, MİLGEM korvetlerinin yanı sıra T129 taktik keşif ve taarruz helikopterleri (ATAK) ve eğitim uçakları gibi çok başarılı iş birliği projelerinin olduğunu söyledi .

Pakistan ile güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayiindeki işbirliğimizin ticari ilişkilerimize yansımasını istiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı, iki ülkenin bu konuda kendilerine yardımcı olmak için geçen yıl Şubat ayında İslamabad’da bir yol haritası imzaladığını hatırlattı. .

Kurumlarımız bu eylem planını hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

“Pakistan, 2 milyardan fazla nüfusu ile önemli bir bölge olan Güney Asya’da barışı tesis etme ve refahı artırma çabalarında kritik bir rol oynuyor. Bölgenin sorunlarına çözümler ancak Pakistan’ın desteğiyle hayata geçirilebilir” dedi.

MİLGEM korvetleri, gelişmiş bir ağ merkezi muharebe yönetim sistemi ile entegre edilmiş, son teknoloji yüzey, yer altı ve havasavar silahları ve sensörleri ile donatılacak.

Gemiler ortalama 99 metre (325 fit) uzunluğunda ve yaklaşık 24.00 ton deplasman kapasitesine sahip ve 29 deniz mili hızla hareket edebiliyor.

Radardan gizlenebilen MİLGEM denizaltı muharebe fırkateynleri, Pakistan Donanması’nın savunma kabiliyetini daha da artıracak .

Türkiye, milli imkânlarını kullanarak savaş gemileri tasarlayabilen, inşa edebilen ve bakımını yapabilen dünyadaki 10 ülkeden biri .

Erdoğan, Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılığını yüzde 80’den yüzde 20’nin altına indirmeyi başardığını söyledi.

Türkiye, büyüyüp güçlendikçe kazandığı her tesisi dostları ve kardeşleriyle paylaşan bir ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dört beş yılda tamamlanacak projeler hayata geçtiğinde Türkiye savunma sanayii alanında dünyanın en üst ligine çıkacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu