DÜNYAEKONOMİ

Özbekistan’ın ulaşım bağlantıları, İran ve Azerbaycan pazarlarına yeni girişler açacak

Özbekistan taşıma iletişimin gelişmesi İran ve Azerbaycan, Rus siyaset bilimci, Rusya Bilimler Akademisi Alexander Karavaev Ekonomi Enstitüsü’nde araştırmacı söyledi pazarlara ek girişleri açılacaktır.

Uzmana göre, Özbekistan için, cumhurbaşkanı tarafından ekonominin gelişimi için onaylanan stratejik programlar çerçevesinde, bu gelişmenin kuzey-batı yönünde ihracatı artırmayı amaçladığını dikkate almak gerekiyor: Rusya ve Avrupa pazarları.

“Türkmenbaşı ile Bakü arasında bir feribot seferini de içeren Hazar-ötesi karayolları burada çok önemli. Bu ulaşım güzergahı Özbekistan tarafından zaten kullanılıyor. Ancak Türkmenistan ve Özbekistan başkanları arasında tartışılan anlaşma çerçevesinde, Türkmenistan, Karavaev, Özbekistan ile İran arasındaki iletişim için yeni bir ivme kazanacak” dedi.

Siyaset bilimci, Özbekistan ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin demiryolu iletişimi temelinde kurulacağını söyledi.

Karavaev, “Özbekistan, İran’dan Türkmenistan ve Kazakistan üzerinden Rusya’ya mevcut demiryolu ile Kuzey-Güney ulaşım koridoruna bağlanabilir. Bu, Özbekistan’ın Hazar ve İran limanlarına erişimini sağlayacaktır” dedi.

Ayrıca, Türkmenistan ve Özbekistan başkanları tarafından tartışılan bu ülkelerin ulaşım altyapısının geliştirilmesinin, büyük trans-Avrasya hatları inşa etmeyi amaçladığını kaydetti.

Böyle bir hattın gelişimi, bir yandan Avrasya’nın bir parçası ve diğer yandan Hazar bölgesinin bir kavşağıdır ve ülkelerini Avrupa pazarlarına, güneyde Hindistan’a, doğuda Çin’e ve doğuda Çin’e bağlar. Rusya ile kuzey.

Avrasya’nın birbirine bağlı bu endüstriyel ve ekonomik bölgeleri, daha fazla geliştirilmesi gereken ulaşım bağlantılarına sahiptir.

“Özbekistan ve Türkmenistan arasındaki anlaşma, bu bölgeleri birbirine bağlamak için bölgeler arası iletişim geliştirme mantığının bir parçası. Çin inisiyatifi ‘Bir Kuşak – Bir Yol’ çerçevesinde birbirine bağlanan güzergahlar” dedi.

Karavaev, Özbekistan ve Türkmenistan’ın Kuzey-Güney koridoruna ilişkin çıkarlarının İran ve Hindistan pazarlarına erişimle bağlantılı olduğunu vurguladı.

“Hindistan, Kuzey-Güney koridorunun doğu bölümünü Orta Asya pazarlarına girmenin en önemli yolu olarak görüyor. İran ve Türkmenistan arasındaki demiryolu ve karayolu iletişimi (Hindistan) için, Azerbaycan üzerinden Rusya’ya kuzeye giden iletişimden daha büyük önem taşıyor. ” dedi siyasi uzman.

Karavaev, Kuzey-Güney koridorunun Azerbaycan ve İran üzerinden geçen batı kesiminin Rusya için daha önemli göründüğünü de söyledi.

“Hindistan, Kuzey-Güney koridoru üzerinden Avrupa pazarına girmeye karşı değil, ancak yine de Afganistan’da bir hammadde üssü elde etmenin yanı sıra tekstil ürünlerinin satışı için Orta Asya bölgesi ile iletişimin geliştirilmesine odaklanıyor ( madencilik kaynakları) ve Türkmenistan (enerji ve hidrokarbon kaynakları),” diye ekledi Rus uzman.

Azernews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu