DÜNYA

Özbekistan, Afganistan sınırındaki Dostluk Köprüsü’nü geçici olarak açtı

Özbekistan cumhurbaşkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Perşembe gününden itibaren Afganları desteklemek için Afganistan sınırındaki Dostluk Köprüsü’nü geçici olarak açtığını söyledi. 

Shavkat Mirziyoyev kuzey Navoiy bölgesine yaptığı ziyarette, “Afgan halkının desteğe ihtiyacı var, eğer barış için çabalamak istiyorlarsa, onları desteklemeye hazırız.” dedi.

Özbekistan, Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentine giden tek demiryolu olan demiryolu ile diğer yabancı ülkelerden Afganistan’a gelen gıda yardımlarının taşınmasına yardımcı oluyor.

Mirziyoyev, iki yıl önce Taliban ile iletişime atıfta bulunarak, Taliban’ın kurucu ortağı Ghani Baradar’ın Özbekistan’a saldırmayacağına söz verdiğini söyledi.

Sözlerine sadık oldukları için onlarla iletişim kurmamız doğaldır” dedi.

Perşembe günü Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın dışında, Taliban’ın devralmasından sonra Afganistan’dan ayrılma umuduyla haftalardır binlerce kişinin kamp kurduğu patlamalarda 13’ü ABD askeri olmak üzere en az 170 kişi öldü.

Taliban, 15 Ağustos’ta başkent Kabil’i de içeren yıldırım ilerlemelerinin ardından Afganistan’ın çoğunun kontrolünü ele geçirerek eski Cumhurbaşkanı Eşref Ghani ve diğer üst düzey yetkilileri ülkeyi terk etmeye zorladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu