DÜNYAGÜNDEM

Nijerya’nın kuzeybatısında silahlı kişiler öğrencileri kaçırdı

Bir öğretmen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, öğrenci kaçırma olaylarının sonuncusu olarak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin kuzeybatı Nijerya’daki bir yatılı okuldan 140 öğrenciyi kaçırdığını söyledi. Kaduna eyalet polisi sözcüsü Muhammed Jalige saldırıyı doğruladı, ancak alınan öğrenci sayısı hakkında ayrıntı vermedi.

AFP’nin bildirdiğine göre, bir okul yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin kuzeybatı Nijerya’daki bir yatılı okuldan 140 öğrenciyi kaçırdığını söyledi.

Ağır silahlı suç çeteleri kuzeybatı ve orta Nijerya’da yağmalamak, sığır çalmak ve fidye için kaçırmak için genellikle köylere saldırır, ancak yılın başından beri okulları ve kolejleri giderek daha fazla hedef aldılar.

Silahlı kişiler Pazartesi günü erken saatlerde Kaduna eyaletindeki Bethel Baptist Lisesi’ne girmek için bir çite tırmandı ve bir gecede 165 öğrencinin çoğunu yatılı olarak aldı.

Okulda bir öğretmen olan Emmanuel Paul AFP’ye verdiği demeçte, “Kaçıranlar 140 öğrenciyi kaçırdı, sadece 25 öğrenci kaçtı. Öğrencilerin nereye götürüldüğüne dair hala bir fikrimiz yok” dedi.

Kaduna eyalet polisi sözcüsü Muhammed Jalige Pazartesi sabahı erken saatlerde yapılan saldırıyı doğruladı, ancak alınan öğrenci sayısı hakkında ayrıntı veremedi.

Taktik polis ekipleri kaçıranların peşine düştü” dedi. “Hala kurtarma görevindeyiz.”

Bethel Baptist Lisesi, 1991 yılında eyalet başkenti Kaduna’nın dışındaki Chikun bölgesindeki Maramara köyünde Baptist kilisesi tarafından kurulmuş bir karma eğitim kolejidir.

Pazartesi günkü saldırı, Kaduna eyaletinde Aralık ayından bu yana dördüncü toplu okul kaçırma olayıydı.

Geçen yıl Aralık ayından bu yana Nijerya’nın farklı eyaletlerinde yaklaşık 1000 öğrenci ve öğrenci kaçırıldı. Çoğu, yerel yetkililerle yapılan müzakerelerin ardından serbest bırakıldı, ancak bazıları hâlâ tutuklu bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu