DÜNYA

NATO başkanı Stoltenberg: Taliban’ın devralma hızı şaşırtıcı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, askeri ittifakın ana odağının insanları tahliye etmek olduğunu söyledi ve Afgan yönetiminin çöküşünün “sürpriz” olduğunu da sözlerine ekledi.

Stoltenberg Salı günü Taliban’ı Afganistan’dan ayrılmak isteyenlerin ayrılmasını kolaylaştırmaya çağırdı. Batı savunma ittifakının Kabil’e ek tahliye uçakları göndermeyi kabul ettiğini söyledi.

Stoltenberg, Taliban’ın kontrolü yeniden ele geçirme risklerinin her zaman farkında olduklarını belirterek, çöküşün hala sürpriz olduğunu söyledi. Taleban’ın yönetimi ele geçirmesini “Afgan liderliğinin başarısızlığı” ile suçlayarak devam etti.

Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte, “Artık iktidarı ele geçirenler, uluslararası teröristlerin bir dayanak noktası yeniden kazanmamalarını sağlama sorumluluğuna sahipler.”

“Afgan güvenlik güçlerinin bir kısmı cesurca savaştı. Ancak ülkeyi güvence altına alamadılar çünkü nihayetinde Afgan siyasi liderliği Taliban’a karşı duramadı ve Afganların umutsuzca istediği barışçıl çözümü elde edemedi.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu