Ana sayfa DÜNYA NATO, Afgan makamlarına verdiği tüm desteği durdurdu

NATO, Afgan makamlarına verdiği tüm desteği durdurdu

22
0

NATO Cuma günü Afgan makamlarına verdiği tüm desteğin askıya alındığını duyurdu ve “her koşulda insan hakları ve uluslararası insancıl hukuka ilişkin uluslararası normlara ve standartlara uyulması” çağrısında bulundu.

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, “Afganistan’daki vahim olayları” görüşmek üzere bir araya gelen ortak bir bildiri yayınladılar ve savaşın parçaladığı ülkedeki yetkilileri “vatandaşlarımızın, ortak ülkemizin güvenli ve düzenli bir şekilde ayrılmasını “saygı duymaya ve kolaylaştırmaya” çağırdılar. vatandaşları ve risk altındaki Afganlar.”

Bakanlar, havaalanındaki tahliye çalışmaları boyunca “yakın operasyonel koordinasyonu” sürdürme sözü de verdiler.

Açıklamada, “Afganistan’daki tüm tarafları, kadınların ve azınlık gruplarının anlamlı katılımı da dahil olmak üzere kapsayıcı ve temsili bir hükümet kurmak için iyi niyetle çalışmaya çağırıyoruz” denildi.

Yetkilileri ülkedeki “tüm Afganların, özellikle de kadınlar, çocuklar ve azınlıkların insan haklarını korumaya” çağırdı.

Bakanlar, hukukun üstünlüğünü korumak ve engelsiz insani erişime izin vermenin de Afganistan’ın uluslararası yükümlülükleri arasında olduğunu kaydetti.

Taliban, 15 Ağustos’ta Kabil’i aldıktan sonra Afganistan’ın kontrolünü ele geçirerek cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey yetkilileri ülkeyi terk etmeye zorladı.

Beklenmedik devralma, yabancı askerlere veya gruplara yardım eden ve şimdi Taliban’ın intikamından korkan siviller de dahil olmak üzere Afganistan’dan kaçma telaşını tetikledi.

Önceki makaleMerkel, Almanları koronavirüs aşısı olmaya çağırdı
Sonraki makaleBazı kamu faaliyetleri için negatif PCR testi şartı getirildi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here