DÜNYAGÜNDEM

Merkel, Almanları koronavirüs aşısı olmaya çağırdı

Almanya Başbakanı Angela Merkel Perşembe günü Almanları kendilerini ve başkalarını koronavirüsten korumak için aşı olmaya çağırdı.

Savunması, Alman aşı üreticisi BioNTech’in Marburg’daki üretim tesislerini ziyaret ettikten sonra düzenlediği basın toplantısında geldi.

Merkel, “Geçmişte çok az tedarikimiz vardı, ancak şimdi istisnai bir durumdayız, şimdi yeterli aşımız var” dedi. BioNTech’in kurucu ortakları Türk-Alman bilim adamları Uğur Şahin ve Özlem Türeçi’ye başarılarından dolayı teşekkür etti.

Enfeksiyon sayısındaki son artış göz önüne alındığında aşılama çok önemli” dedi.

Almanya, Mayıs ve Haziran aylarında günde 500.000’den fazla doz uyguladı, ancak ilk kez aşı olmak için öne çıkanların sayısı son haftalarda günde 150.000’in altına düştü.

Bu arada, oldukça bulaşıcı Delta varyantı, özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında yeni enfeksiyonlarda artışa neden oluyor.

8.000’den fazla günlük vaka

Sağlık yetkilileri Perşembe günü 8.400 yeni vaka bildirdiler, üst üste ikinci gün yeni enfeksiyonlar 8.000’i aştı.

Aktif vaka sayısı Çarşamba günü 55.900’den 61.500’e yükseldi ve mevcut dördüncü enfeksiyon dalgasındaki en yüksek rakam.

Delta varyantı nedeniyle bir artışa rağmen, önceki dalgalara kıyasla hastaneye yatışlar ve ölümler nispeten düşük kaldı.

Robert Koch Enstitüsü, son 24 saatte virüse bağlı 22 ölümü doğruladı ve 338 yeni COVID-19 hastası hastanelere kaldırıldı.

Şu anda 293’ü mekanik ventilatörde olmak üzere 621 hasta yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

Delta varyantı, Almanya’daki tüm yeni vakaların yaklaşık %98’ini oluşturuyor, ancak aşılardaki ilerlemenin ciddi hastalık ve hastaneye yatış vakalarını içerdiğine inanılıyor.

Almanya’da Çarşamba günü itibarıyla nüfusun %63,7’si olan 52,9 milyon kişiye en az bir doz koronavirüs aşısı yapılırken, nüfusun %58,2’si olan 48,4 milyon kişi tam olarak aşılanmıştır.

Hükümetin hedefi yetişkin nüfusun %70’ini Eylül ayı sonuna kadar aşılamak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu