DÜNYA

‘Mariupol camisinden yaklaşık 25 vatandaşı tahliye etmek için çalışmalar sürüyor’


Diplomatik kaynaklar, Ukrayna’nın kuşatma altındaki Mariupol kentindeki bir camiden 25 ila 30 Türk vatandaşını tahliye etmek için ciddi çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“185 kilometreden (114 mil) 70 kilometreye (43.4 mil) adım adım camiye yaklaştık. Konvoyumuz Rus güçleri tarafından bazı yerlerde durduruluyor. Öte yandan cami imamı, caminin bombalandığını doğrulamadı” dedi.

Ayrıca sahada çok fazla dezenformasyon olduğunu da kaydettiler.

“Bize ulaşan bilgi, bombanın yakınlara düştüğü yönünde. Şu anda sahada farklı aktörlerin olması net bilgi almayı zorlaştırıyor. Vatandaşlarımızı tahliye edeceğiz, çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Şu anda Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde kalan yaklaşık 250 vatandaşımız var.”

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana toplam 14.480 Türk vatandaşı tahliye edildi.

Rus ordusunun şehri kuşattığı ve şehir merkezine ateş açtığı bildirildi. Şehirde mahsur kalan sivillerin su ve yiyecek de dahil olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine ihtiyacı olduğu söyleniyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı savaşını başlatmasından bu yana, 2,5 milyondan fazla insan diğer ülkelere kaçtı ve 2 milyonu ülke içinde yerinden edildi.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, Ukrayna’da en az 564 sivil öldü ve 982 kişi yaralandı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu