Ana sayfa DÜNYA Kırgızistan, Türkiye ile daha yakın ilişkilere bakıyor

Kırgızistan, Türkiye ile daha yakın ilişkilere bakıyor

47
0

Kırgızistan cumhurbaşkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olduğunu ve ülkesinin Ankara ile daha yakın ilişkiler kurmaya çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Sadyr Japarov’un Orta Asya ülkesinin Salı günü yaklaşan Bağımsızlık Günü münasebetiyle diplomatik elçiler ve uluslararası kuruluşların temsilcileriyle bir araya geldiği belirtildi.

Japarov, Kırgızistan’ın Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını ilan ettiğini, Kırgızistan’ın bağımsızlık ve demokrasiyi tercih ederek ilerleme kaydettiğinin altını çizdi.

Kırgızistan’ın ülkede iş için verimli bir ortam yaratmaya çalıştığını ve radikal ekonomik reformların yanı sıra dış ticaretin yanı sıra mali, ulaştırma ve lojistik politikalarında iyileştirmeler üzerinde çalıştığını söyledi.

Ülkenin ayrıca Orta Asya’daki bölgesel komşuları, Hindistan, Macaristan ve Rusya, Çin ve Türkiye ile daha yakın ilişkiler geliştirmeyi amaçladığını belirterek, son üçe dünyanın en güçlü ülkeleri olarak atıfta bulundu.

Kırgızistan’ın müttefikleri ve ortaklarının yanı sıra uluslararası kuruluşlara ülkenin COVID-19 ile mücadelesine ve kalkınma çabalarına verdikleri destek için teşekkür etti.

31 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan, Salı günü Bişkek’te düzenlenecek askeri geçit töreniyle Bağımsızlık Günü’nü kutlayacak.

*Yazan Ali Murat Alhas

Önceki makaleTürkiye savunma ve silahlı kuvvetler için yeni karargah inşa edecek
Sonraki makaleGünlük vaka sayısının 20 bin olmadığı ortaya çıktı: işte o itiraf…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here