DÜNYA

Kiev, Rusya görüşmeleri için Türkiye ve İsrail ile çalışıyor: Zelenskyy danışmanı


Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı ve müzakereci Mykhailo Podolyak Pazar günü yaptığı açıklamada, Kiev’in Rusya ile barış müzakereleri için bir yer ve çerçeveyi sonuçlandırmak için Türk ve İsrailli yetkililerle arabulucu olarak çalıştığını söyledi.

Ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, “İş bittiğinde bir toplantı olacak. Sanırım oraya varmamız uzun sürmeyecek” dedi.

Podolyak Pazar günü yaptığı açıklamada, Rus tarafının daha yapıcı hale gelmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde Rusya ile müzakerelerde ilerleme kaydedilebileceğini düşündüğünü söyledi. İnternette yayınlanan bir videoda, “Prensipte hiçbir pozisyondan taviz vermeyeceğiz. Rusya bunu şimdi anlıyor. Rusya şimdiden yapıcı konuşmaya başlıyor. Kelimenin tam anlamıyla birkaç gün içinde bazı sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

RIA haber ajansının aktardığına göre Rus delege Leonid Slutsky, görüşmelerde önemli ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Slutsky, “Kişisel beklentilerime göre, bu ilerleme önümüzdeki günlerde her iki delegasyonun ortak pozisyonuna, imzalanacak belgelere dönüşebilir.” Dedi.

Her iki taraf da herhangi bir anlaşmanın kapsamının ne olabileceğini belirtmedi.

Kamuoyu yorumları neredeyse aynı anda yayınlandı. Rus kuvvetlerinin 24 Şubat’ta Kremlin’in “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaşın 18. gününde geldiler.

Tarafsız ve dengeli duruşunu sürdüren Türkiye, Ukrayna ihtilafını yatıştırmak için diplomatik çabalarını sürdürmekte ve tüm tarafları temkinli olmaya davet etmektedir. Ankara, Moskova’yı izole etmek için tasarlanmış uluslararası yaptırımlara karşı çıkarken, bazı Rus gemilerinin Türk Boğazlarını geçmesini önlemek için boğazlarını da kapattı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin yoğun diplomatik çabaları sayesinde Rusya’nın 10 Mart’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından bu yana ilk kez Antalya Diplomasi Forumu’nun oturum aralarında Türkiye’nin tatil beldesi Antalya’da bir araya geldi.

Binlerce insan öldü ve 2,5 milyondan fazla insan çatışmalardan kaçtı. Ukrayna müzakere etmeye istekli olduğunu ancak teslim olmayacağını veya herhangi bir ültimatomu kabul etmeyeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, görüşmelerde bazı “olumlu değişiklikler” olduğunu söyledi ancak ayrıntılı bilgi vermedi. Cumartesi günü Kremlin, Rus ve Ukraynalı yetkililer arasındaki tartışmaların “video formatında” devam ettiğini söyledi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu