DÜNYA

Kazanan Ukrayna’yı aldı: Elon Musk, Putin’e savaşması için meydan okudu


SpaceX’in kurucusu Elon Musk Pazartesi günü Twitter’a giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bire bir mücadeleye davet etti – ödül olarak savaşın parçaladığı Ukrayna’nın kaderi.

Eksantrik milyarder ve kötü şöhretli tweetleriyle tanınan dünyanın en zengin adamı, Rus liderin cesaretini ülkesinin sınır ötesi savaşan güçleri aracılığıyla değil de şahsen test edip etmeyeceğini görmek için Twitter hesabından bu teklifi yayınladı.

Musk, “Bu vesileyle Vladimir Putin’e teke tek mücadeleye meydan okuyorum. Bahis Ukrayna’dır” dedi.

“Bu kavgayı kabul ediyor musun?” 69 yaşındaki cumhurbaşkanının resmi İngilizce Twitter hesabına doğrudan hitap ederek Rusça ekledi.

Musk’ın 77 milyon takipçisinden biri Tesla kurucusunun meydan okumasını düşünmemiş olabileceğini yazdığında, Musk “kesinlikle ciddi” olduğunu söyledi.

“Putin Batı’yı bu kadar kolay küçük düşürebilseydi, meydan okumayı kabul ederdi. Ama kabul etmeyecek” diye ekledi.

Kremlin’den hemen bir tepki gelmedi.

50 yaşındaki Güney Afrika doğumlu Musk, bu ay “Güçlü Ukrayna’yı tutun” tweetini atarak Kiev’e desteğini sunmuş ve aynı zamanda “bu savaşı istemeyen Rusya’nın büyük insanlarına taziyelerimi” sunmuştu.

Ayrıca Kiev’in talebine, Ukrayna’da Starlink internet hizmetini etkinleştirerek ve Rus askeri saldırılarının vurduğu bölgelere bağlantı sağlamaya yardımcı olacak ekipman göndererek yanıt verdi.

Musk, Twitter’da sık sık kaşlarını kaldırıyor. Şubat ayında, Musk ve Tesla’ya para cezaları ve kısıtlamalar getiren ABD borsa düzenleyicisini, konuşma özgürlüğünü susturmaya çalışmakla suçladı.

Ve hükümetin COVID-19 kısıtlamalarına karşı çıkanları destekleyen bir mesajda Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu Adolf Hitler ile karşılaştırdı. Ancak daha sonra paylaşımı sildi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu