DÜNYA

İsviçre’de kapalı mekanlar için aşı sertifikaları zorunlu olacak

İsviçre hükümeti Çarşamba günü, sağlık yetkililerinin COVID-19’un dördüncü dalgası konusunda uyardığı gibi, insanları restoranlara ve kapalı etkinliklere girmek için aşı kanıtı göstermeye zorlayacağını söyledi.

İsviçre Federal Konseyi, “Hastane başvuruları son zamanlarda olduğu gibi keskin bir şekilde artmaya devam ederse, hastaneler sadece birkaç hafta içinde aşırı yüklenebilir” dedi.

Konsey, 31 Ağustos itibariyle, Fransa’daki sisteme benzer olacak şekilde, “Odak noktası, restoranların, kültür ve eğlence tesislerinin ve kapalı mekan etkinliklerinin kapalı alanlarına erişim için bir COVID sertifikası sunma gerekliliğini genişletmek” dedi.

Hükümet, koronavirüs hastalarının hastaneye kabullerinin birkaç haftadır keskin bir şekilde arttığını söyledi.

Salı günü, hükümetin Federal Halk Sağlığı Dairesi’ndeki kriz ekibinin başkanı Patrick Mathys, durumu “çok olumsuz” ve “bir ölçüde endişe verici” olarak nitelendirdi.

Bir basın toplantısında, dördüncü bir enfeksiyon dalgasının başladığını ve hastane sistemini aşırı yükleme riskini taşıdığını söyledi.

Mathys, aşı seviyesinin çok düşük olduğunu söyledi: Nüfusun yaklaşık %56’sı en az bir doz ve %50’si iki doz aldı. Avrupa Birliği’nde insanların %63’ü en az bir aşı aşısı almıştır.

Yetkililer, Haziran ayının sonundan bu yana, İsviçre’de bildirilen yeni koronavirüs enfeksiyonlarının sayısının arttığını ve büyümenin büyük ölçüde, çoğunlukla 10 ila 29 yaş grubundaki aşılanmamış insanları etkileyen oldukça bulaşıcı Delta varyantından kaynaklandığını söyledi. .

Sağlık yetkilileri Salı günü İsviçre hastanelerinde COVID-19 nedeniyle 500 kişinin tedavi edildiğini bildirdi.

Yoğun yatakların yaklaşık %70’inin, %14’ünün COVID hastaları tarafından işgal edildiğini, ancak koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısının düşük seviyede kaldığını söylediler.

Mathys, “Bağışık olmayan nüfusun oranı hala çok büyük” dedi. Rakamlar durumun yakın gelecekte kolaylaşabileceğini göstermiyor” dedi.

En son veriler, günlük yeni vaka sayısının 2.500 ile 3.000 arasında olduğunu gösteriyor.

Hükümetin aşı danışma komisyonu başkanı Christoph Berger, uzmanların 12 yaşın üzerindeki tüm insanlara aşı yaptırmaları için resmi bir tavsiye yayınlayacaklarını söyledi.

Şu anda, İsviçre’deki 12-18 yaş grubunun sadece yaklaşık %16’sı tam olarak aşılanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu