DÜNYAGÜNDEM

İran’ın yıllık ekonomik büyümesi yüzde 3.6

CBI başkanı Akbar Komijani, geçtiğimiz İran yılında, CBI tarafından alınan önlemler ve yaptırımların etkilerinin yönetimi ve kontrolü nedeniyle brüt sabit sermaye oluşumundaki büyümenin yüzde 2.5’e ulaştığını söyledi.

 Son üç yılda, hükümetin petrol gelirlerindeki keskin düşüş ve bütçe açığının yanı sıra bankacılık sisteminin COVID-19’dan etkilenen şirket ve hanehalklarının finansmanını desteklemeye yönelik politikalara aktif katılımı nedeniyle likidite artışı yavaşladı. önceki yıllara göre daha yüksek olduğunu bildirdi” dedi .

Yetkili, “Para politikası alanında alınan en önemli tedbirlerden biri, açık piyasa işlemlerine dayalı yeni bir para politikasının uygulanması oldu” dedi.

Verimliliğin maksimize edilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) finanse edilmesi, buğday alımının garanti altına alınması ve koronavirüsün olumsuz etkileriyle mücadele için tesislerin ödenmesi amacıyla üretim birimlerine ihtiyaç duyulan sermayenin sağlanması, Komijani, CBI’ın diğer öncelikleri arasında olduğunu söyledi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu