DÜNYAGÜNDEM

İran’ın üç aylık bakır konsantresi üretimi 320.000 tonu aştı

İran, mevcut İran yılının ilk üç ayında (21 Mart-21 Haziran) 320.449 ton bakır konsantresi üretti ve bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde üç daha fazla.

imidro.gov.ir’e göre bakır konsantresi üretimi, bu yılın üçüncü ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde beş daha fazla olan 105.595 ton olarak gerçekleşti.

Periyodik raporlar ve istatistikler, İran metal sektörünün ABD yaptırımlarının getirdiği sınırlamalara rağmen hem üretim hem de ihracat açısından ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Bazı olağanüstü projeler hayata geçirildiğinden, ülkenin bakır endüstrisi gözle görülür şekilde ilerliyor.

Nisan ayında, Ulusal İran Bakır Endüstrileri Şirketi’nin (NICICO) genel müdürü, ülkede bir milyar ton yeni bakır rezervi keşfettiğini duyurdu.

Ardeshir Sa’d-Mohammadi, NICICO’nun önceki İran takvim yılında (20 Mart’ta sona eren) ülke genelinde yeni bakır rezervlerini belirlemek için 101.000 metre derin sondaj gerçekleştirdiğini ve bunun sonucunda bir milyar ton yeni rezervin keşfedildiğini söyledi. basın toplantısı.

Keşfedilen rezervlerin değerini 350 trilyon riyal (yaklaşık 8,3 milyar dolar) olarak belirledi.

Yetkiliye göre, NICICO ayrıca Mart 2020’ye kadar olan yıl boyunca ülke genelinde 523 milyon ton bakır rezervi keşfetti.

Yeni keşifler göz önüne alındığında, NICICO’nun ülke genelindeki toplam bakır rezervi şu anda sekiz milyar tonu aştı.

CEO, ülkenin toplam bakır rezervlerini 40 milyar ton olarak belirledi ve İran’ın şu anda dünyanın en büyük yedinci bakır rezervine sahip olduğunu ve ülkenin yakın gelecekte altıncı sıraya tırmanacağını umduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu