DÜNYAGÜNDEM

İran’ın güneş çiftliklerinden aylık elektrik üretimi 433 MW’ı geçti

İran’ın güneş enerjisi çiftlikleri, 21 Haziran’a kadar 433 megavattan (MW) fazla elektrik üretti.

IRNA tarafından hazırlanan bir rapora göre, güneş enerjisi çiftlikleri, ülkedeki yenilenebilir enerji santrallerinin ürettiği elektriğin yüzde 49’unu oluşturuyor.

Hidroelektrik de dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklar, doğal gazın yüzde 90’lık payına karşılık, ülkenin toplam enerji üretiminin yaklaşık yüzde yedisini oluşturuyor.

Genel olarak, önümüzdeki dört yıl içinde İran, artan iç talebi karşılamak ve bölgesel elektrik piyasasındaki varlığını genişletmek için yenilenebilir kapasitede 5.000 MW’lık bir artış hedefliyor.

İran’ın Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Örgütü’ne (SATBA) göre, İranlı haneler ve küçük sanayiler yeni teknolojiyi açık kollarla kucaklarken, ülke genelinde haneler veya küçük sanayiler tarafından kullanılan küçük ölçekli güneş enerjisi santrallerinin sayısı gözle görülür şekilde artıyor. ve yatırımcılar da bu alanda daha fazla katkı için istekli görünüyor.

İran ayrıca bölgenin yenilenebilir enerji pazarındaki varlığını genişletmeyi planlıyor.

Enerji Bakanı Rıza Ardakanyan’a göre, ülkenin yenilenebilir enerjiler alanında büyük potansiyelleri var ve bu tür enerjiler için bölgenin pazarını geliştirmede önemli bir role sahip olabilir.

Ardakanian, “Güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının yüksek potansiyeline güvenerek, Enerji Bakanlığı ülkenin yenilenebilir enerji sektörünün gelişiminde olumlu değişiklikler yaratmak için yeni politikalar uygulamak için iyi önlemler planladı” dedi. geçen ay.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu