DÜNYA

İran, nükleer tesislerdeki tüm IAEA güvenlik kameralarını kapatacak

İran Atom Enerjisi Kurumu (AEOI) Başkanı Mohammad Eslami, Mehr Haber Ajansı’na atıfta bulunan Trend raporlarına göre, İran, nükleer tesislerini izleyen bazı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı kameralarının bağlantısını kesti ve daha fazla cihazı kapatmaya devam edecek.

Yetkili, IAEA Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen İran karşıtı kararı ve Avrupa ülkelerinin 2015 İran nükleer anlaşmasına bağlılık göstermemesini eleştirdi.

Eslami, İran’ın yeni makineler kurmaya başladığını ve herhangi bir maceracı harekete karışmadığını vurguladı.

AEOI’nin ülke programı çerçevesini (CPF) ajansa sunduğunu ve IAEA’nın 2. ve 3. Maddelerine göre nükleer gözlemcinin, barışçıl nükleer teknolojinin genişletilmesi için İran’a teknik ve eğitim desteği sunmakla yükümlü olduğunu söylemeye devam etti.

Ocak 2016’da İran ile P5+1 grubu (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) arasında İran’ın nükleer programıyla bağlantılı olarak JCPOA başlatıldı. Mayıs 2018’de ABD anlaşmadan çekildiğini açıkladı ve aynı yılın Kasım ayında İran’a yaptırımlar uyguladı.

JCPOA’nın bir parçası olarak varılan anlaşmaları korumak için, anlaşmanın Avrupalı ​​imzacıları, Ocak 2019’da İran ile ticareti sürdürmek için INSTEX adlı bir finansal mekanizmanın oluşturulmasına başladı.

8 Mayıs 2019’da İran, anlaşmada belirtildiği gibi 300 kilogramın üzerinde uranyum satışına ilişkin taahhütlerini yerine getirmeyi durdurduğunu ve kararını, yükümlülüklerini yerine getirmeyen diğer imzacılara dayandırdığını açıkladı. 7 Temmuz’da İran, anlaşmada belirtildiği üzere yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme ve Arak Ağır Su Reaktör Tesisi’nin yeniden inşası konusundaki taahhütlerini yerine getirmeyeceğini açıkladı.

İran, 5 Eylül’de JCPOA’daki taahhütleri azaltmanın üçüncü adımının bir parçası olarak yeni nesil santrifüjler kullanarak uranyumu zenginleştireceğini ve zenginleştirilmiş uranyum kalıntılarıyla karıştırmayacağını duyurdu.

5 Kasım 2019’da İran, nükleer anlaşmaya yönelik taahhütlerini azaltma konusunda dördüncü adımı attığını duyurdu. Böylece, Fordow Yakıt Zenginleştirme Tesisindeki santrifüjlere uranyum gazı pompalanıyor. Ocak 2020’de İran, JCPOA içindeki taahhütlerinin sayısını azaltmada son beşinci adımı attı.

Bildirildiği üzere, 2020’nin sonlarında İran parlamentosu, İran ile altı ülke arasında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (JCPOA) uygulanmamasını ve İran’a yaptırımların uygulanmasını gerekçe göstererek yaptırımlarla mücadele için stratejik bir plan uygulamaya karar verdi. . İran parlamentosunun kararına göre İran, 23 Şubat itibarıyla nükleer anlaşmada öngörülen ek adımların ve ek protokolün uygulanmasını askıya aldı.

ABD, Kasım 2018’de İran’a yeni yaptırımlar uyguladı. Geçtiğimiz dönemde yaptırımlar İran petrol ihracatını, 700’den fazla banka, şirket ve kişiyi etkiledi.

Trend tarafından – resim temsili

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu