DÜNYA

İki Türk firması “TİKA” ve “İHH”, Somali Zemzem Üniversitesi’nde tavuk çiftliği açıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı “TİKA” ve Türkiye İnsani Yardım Ajansı “İHH” Perşembe günü başkent Mogadişu’nun güney banliyösünde “Zemzam Üniversitesi” kampüsünde bir tavuk çiftliği projesinin açılışını yaptı.

Projenin açılışını TİKA Projeleri Somali Direktör Yardımcısı Mohamed Nour ve İnsani Yardım Teşkilatı (İHH) Genel Sekreteri Drmuz Aydın ile Zemzem Üniversitesi Genel Müdür Yardımcısı Mohamed Mahmoud yaptı.

Nour, projenin “Türk makamlarının Somali’de uyguladığı kalkınma projelerinin bir parçası” olduğunu belirterek, bu projenin Türkiye İnsani Yardım Ajansı (İHH) ile işbirliği içinde yürütüldüğünü kaydetti.

Kanatlı hayvan projesinin “Somali öğrencilerinin ülke ekonomisinde önemli bir rol oynayacak olan veterinerlik alanındaki anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olacağını” da sözlerine ekledi.

Aydın, bu projenin “Somali öğrencilerin hayvancılık ve tarım sektörlerindeki bilgilerini artıracağını” belirterek, “1.200 kümes hayvanının yanı sıra kümes hayvancılığı için gerekli ekipman sağlandığını” kaydetti.

“Somali ikliminde yaşayabilecek yüksek kaliteli kümes hayvanlarının seçildiğine” dikkat çekti.

Mahmoud ise projenin “eğitim kalitesine katkıda bulunacağını ve üniversite öğrencilerinin özümseme kapasitesini artıracağını” vurguladı.

Üniversite yönetiminin “bu projeyi memnuniyetle karşıladığını ve Türk kurumlarının Somali’yi çeşitli alanlarda destekleme çabalarını takdir ettiğini” sözlerine ekledi.

TİKA ve İHH’nın daha önce Zemzem Üniversitesi’nde Somalili öğrencilerin tarım ve hayvancılık sektörlerindeki kapasitelerini artırmak amacıyla Korumalı Tarım Projesi’ni uyguladıkları için bu proje, Somali eğitim sektörünü desteklemeye yönelik Türk projeleri arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu