DÜNYAEKONOMİ

Hiperenflasyon ve ABD doları Venezuelalı tüketicilere diz çöktürüyor

Venezüellalı tüketiciler, hatta ABD dolarına erişimi olanlar bile, ülkenin ekonomik sıkıntıları kötüleştikçe temel ihtiyaçları satın almakta zorlanıyor.

Yosmar Sanguino, Latin Amerika ülkesinin başkentinin düşük gelirli bir mahallesinde iki kızı ve üç torunu için masaya yemek koymakta zorlandığını söylüyor.

Genellikle arepaları – geleneksel yassı, yuvarlak mısır köftesi – tereyağı ve peynirle karıştırır. Ancak bu birkaç malzemeyi bile karşılamak zor.

“Yiyecek var ama para yok. Çünkü bir şey alırsanız diğerini alamazsınız” dedi. “Tereyağı alırsan peynir alamazsın. Ya da peyniri alırsan tereyağını alamazsın.”

Ve ülkenin sosyal, politik ve ekonomik krizlerinin etkileri her zamankinden daha fazla hissedilmeye başladığında ABD’ye göç eden bir oğlunun gönderdiği parayla nispeten şanslı Venezüellalılar arasında.

 

Başkent Caracas merkezli danışmanlık firması Econoanalitica’ya göre, Venezuelalı hanelerin %40’ından fazlası yurtdışından bazı havaleler alıyor ve bu paranın geçen yıl 4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Para genellikle komisyon alan üçüncü taraf yabancı banka hesabı sahipleri ağı, Zelle gibi dijital ödeme yöntemleri veya eve nakit olarak seyahat eden arkadaşlar veya akrabalar aracılığıyla akar.

Ülkenin sosyalist hükümeti iki yıl önce, dünyanın en kötü enflasyonu tarafından değeri silinen yerel bolivar lehine işlemleri dolar cinsinden kısıtlamaya yönelik uzun ve karmaşık çabalarından vazgeçti.

Bu, yıllarca piyasaları kronik olarak boş raflarla bırakan kıtlıkları büyük ölçüde sona erdirdi. Ancak bu, değeri gün geçtikçe buharlaşan bolivarlarla ödenen pek çok Venezuelalı’nın o raflardaki parayı karşılayamayacağı anlamına geliyor.

Geçen hafta hükümet, 1 Ekim’den itibaren yeni banknotlarla para biriminden altı sıfır atacağını açıkladı – milyonda 1 değişiklik – 1 Ekim itibariyle, 1 milyon bolivar banknot en büyük banknottur. Yaklaşık bir ABD çeyreği değerinde.

Ancak başka önlemler olmadan, bunun devam eden değer erozyonu üzerinde çok az etkisi olur veya hiç etkisi olmaz. Hükümet zaten 2008’de üç sıfır ve 2018’de beş sıfır daha kesmişti.

Milyonlarca Venezüellalı tarafından kazanılan resmi asgari ücretin tekrarlanan çarpımlarına rağmen, hala yaklaşık 2 dolar – bir kilo tavuk almaya bile yetmiyor.

Milyonlarca Venezüellalı, maliyeti 43 ile 62 sent arasında değişen ve genellikle mısır unu, pirinç, yağ, şeker, makarna ve fasulyeyi içeren, yüksek oranda sübvansiyonlu bir mal kutusunun altı ayda bir gelmesini endişeyle bekliyor. Birçoğu, yan işlerle – ev pastaneleri, saç kesimi, araba tamiri, yiyecek teslimatı, takas – geçinmek için uğraşıyor.

Ve bazıları için, sonlar hiç buluşmuyor.

Yatırım şirketi Torino Capital’e göre, Başkan Nicolas Maduro’nun göreve geldiği 2013 ile 2019 arasında kişi başına protein tüketimi yüzde 60 düştü. Bu dönemde tavuk tüketimi %82, yumurta tüketimi ise %66 düştü.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bir raporu, Venezüellalıların kabaca üçte birinin depolanmış yiyecekleri olmadığını ve %11’inin bazen bir gün yiyeceksiz kaldıklarını bildirdiğini buldu. 2019’daki BM Dünya Gıda Programı (WFP), beş yaşın altındaki çocukların %6,3’ünün akut yetersiz beslendiğini, %13,4’ünün bodur ve %30’unun anemik olduğunu bildirdi. 15 ila 49 yaş arasındaki kadınların yaklaşık %24’ü de anemikti.

Bolivar’ın değeri, hükümetin döviz kurunu kontrol etme çabalarına rağmen veya bu çabalar nedeniyle yıllardır çöküyordu. Daha az mal üreten ve nihayetinde daha az petrol ihraç eden bir ekonomiyle, harcayacak daha az şey olmasına rağmen para arzını hızla genişletti.

Ancak, Venezuela’ya özel odaklanan Torino Capital ekonomisti Dagnelly Duarte, 2019’daki büyük elektrik kesintilerinin dinamiği değiştirmeye başladığını söyledi.

Muazzam bir kağıt bolivar deposu olmayan tüketiciler, kredi kartı terminalleri çalışmadığı için markete gidemedi. İnsanlar cep telefonlarını çalıştırmak için 1 dolar aldı. Buzlu çantalar 10 dolara gitti. Yıl sonuna kadar, hükümet ABD dolarını daraltma çabalarından vazgeçmişti.

Bu, Venezüellalıların yıllardır görmediği her türlü malı ithal etmeye başlayan özel sektör için bir nimetti.

Duarte, satıcıların başlangıçta fiyatları dolar cinsinden belirleme konusunda temkinli olduklarını söyledi; çoğu müşteride hiç yoktu ve birçoğu hükümetin hala baskı yapacağından korkuyordu.

Ama bir süre sonra “’Bak dolar kullanıyorum ve ürünlerin satışı daha iyi gidiyor’ ortaya çıktı”.

Duarte, bu günlerde işlemlerin %60’ından fazlasının ABD doları cinsinden olduğunu söyledi – bu, doları olmayanlar için hayatı zorlayan bir gerçek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu