DÜNYAEKONOMİ

Hintli firma, Türk drone üreticisinin %30 hissesini satın aldı

Türk insansız hava aracı (İHA) üreticisi Zyrone Dynamics, Hindistan’dan 1 milyon dolar değerinde yabancı yatırım aldı.

Türk şirketinin kurucu ortağı Murat Kanber, yaptığı açıklamada, şirketin hisselerinin yüzde 30’unun – toplam değeri 3.5 milyon dolar – Hintli DCM Shriram Industries tarafından satın alındığını söyledi.

Türk metropolü İstanbul’da bu hafta düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF), iki şirketin bir ortaklık anlaşması imzaladığını vurguladı.

Firma, fuarda sınıfının en yüksek uçuş hızına sahip iki yeni İHA’yı sergileyeceğini söyledi.

Türkiye’deki ve yurtdışındaki savunma sanayii analistleri, Türk yapımı insansız hava araçlarının performansını ve büyüyen pazar payını memnuniyetle karşıladı.

Kanber, Zyrone Dynamics’in Türkiye’ye döviz getiren uluslararası bir firma olma hedefiyle kurulduğunun altını çizdi.

Bu hamle ile firmanın büyük bir yatırım aldığını ve büyük bir satış kanalı elde ettiğini vurguladı.

Her iki tarafın da beklentisinin özellikle kargo taşımacılığı için sivil kullanıma yönelik ürünler yaratmak olduğunu kaydetti.

Kanber, şimdi Zyrone’un ürünlerini Hindistan’a ve Asya pazarındaki komşularına satacağını, ardından Avrupa ve Avustralya’ya da drone ihraç etmeyi umduğunu vurguladı.

Yatırımdan daha fazlası

DCM Shriram temsilcisi Rudra Shriram, Zyrone ile müzakere süresinin – 18 ay – pandemi koşulları nedeniyle çok zor olduğunu söyledi.

Anlaşmanın her iki taraf için de başarılı ve adil olduğunu, birinin yüksek teknolojiye sahip olduğunu, diğerinin ise üretim ve yönetimde geniş deneyime sahip olduğunu söyledi.

Ortaklık bir yatırımdan daha fazlası, sivil ve askeri alanlarda çeşitli uygulamalar için küresel bir İHA şirketi yaratmakla ilgili” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu