DÜNYAEKONOMİ

G20 mal ticareti ikinci çeyrekte yeni rekor kırdı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Salı günü yaptığı açıklamaya göre, G20 ülkelerinin uluslararası mal ticareti, ilk çeyrekteki rekor seviyelerin ardından bu yılın ikinci çeyreğinde yeni bir rekor kırdı.

OECD verilerine göre, G20 ihracatı Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre %4,1 artarak 4,2 trilyon dolara, ithalat ise %6,4 artışla 4,3 trilyon dolara yükseldi.

Ocak-Mart döneminde oranların sırasıyla %8,6 ve %8,5 olmasıyla rakam bir önceki üç aylık döneme göre yavaşlama gösterdi.

Yükselen emtia fiyatları, “yarı iletkenlerle ilgili uluslararası nakliye ve tedarik sorunlarının ticareti yapılan malların fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturması nedeniyle” rakamdaki artışın ana itici gücü oldu.

Birincil emtia ihracatına daha bağımlı olan G20 ekonomilerinin 2021’in ikinci çeyreğinde daha güçlü ihracat büyümesi kaydettiğini vurguladı.

Avustralya’nın ihracatı, artan tahıl, metal ve kömür satışlarının etkisiyle %10 artarken, Brezilya’da demir cevheri ve soya fasulyesi başta olmak üzere ihracatta %29.4 artış görüldü.

Rusya’nın ihracatı, çoğunlukla artan enerji fiyatlarından yararlanarak %30,7 arttı.

OECD, Kuzey Amerika’daki ticaret değerlerinin Nisan-Haziran aylarında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğünü vurguladı. Kanada’nın ihracatı %4,7, ithalatı ise %3,6 arttı.

Meksika da sırasıyla ihracat ve ithalatın sırasıyla %3,3 ve %5,1 artmasıyla sağlam bir artış kaydetti.

ABD ihracatı, uçak, ilaç ve yarı iletkenlerin öncülüğünde ve Kanada ve Meksika’dan gelen güçlü taleple, çeyrek bazda %6,8 arttı.

ABD’nin ithalatı, güçlü cep telefonu ithalatı ve durgun araç alımlarına rağmen %4,2 arttı.

Avrupa G20 ekonomilerinde uluslararası ticarette, özellikle Çin ve ABD’den gelen taleple desteklenen, özellikle uçak ve tarım ürünleri ile ilaçlarda artışlar görüldü.

AB %2.8 ihracat artışı ve %5,7 ithalat artışı (Fransa %1,3 ve %2,9, Almanya %1,3 ve %6,3 ve İtalya %4 ve %6,4) bildirdi.

İngiltere’de ikinci çeyrekte ihracat %12,3 ve ithalat %11.3 arttı, ilk çeyrekteki yavaşlamanın ardından güçlü bir toparlanma.

Doğu Asya G20 ekonomilerinde emtia fiyatlarındaki artış sayesinde ithalat ihracattan daha hızlı arttı.

Açıklamada, “Japonya ve Kore’den yapılan ihracat yüzde 2,7 ve yüzde 2,2, ithalat ise sırasıyla yüzde 7,4 ve yüzde 11,8 arttı.

Çin’in ihracatı, Ocak-Mart dönemindeki %18,6’lık büyümenin ardından Nisan-Haziran döneminde üç aylık bazda %2,5 düştü.

Ülkenin ithalatı, tarım ürünleri, metaller ve yarı iletkenler alımlarının güçlü kalmasıyla %10,9 artarak büyümeye devam etti.

Aynı dönemde Türkiye’nin ihracatı %7,7, ithalatı ise %1,6 arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu