DÜNYA

Erdoğan, Taliban lideriyle görüşebileceğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Afganistan’daki savaşı sona erdirme çabaları kapsamında Taliban lideriyle görüşebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, yerel yayıncı CNN Türk’e verdiği bir televizyon röportajında ​​konuşuyordu.

Erdoğan, “Son gelişmeler ve Afgan halkının durumu gerçekten çok endişe verici” dedi.

Erdoğan, Türk yetkililerin Taliban’la görüşme çabalarına atıfta bulunduktan sonra, “Belki de liderleri olan kişiyi kabul edecek durumda olacağım” dedi.

Erdoğan geçen ay Türkiye’nin barış sürecinin bir parçası olarak Taliban ile görüşeceğini söyledi.

“Neden? Çünkü böyle şeyleri üst düzeyde kontrol edemezsek, bu sefer Afganistan’da barışı sağlamak mümkün olmayacak” diye ekledi.

Günün ilerleyen saatlerinde Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın Afgan mevkidaşı Eşref Ghani ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi .

Açıklamaya göre, Erdoğan’ın Türkiye’nin Afganistan’ın barış sürecini desteklemeye devam edeceğini yinelediği görüşmede Türk-Afgan ikili ilişkileri ele alındı.

Taliban savaşçıları bir haftadan kısa bir süre içinde Afganistan’ın eyalet başkentlerinin dörtte birinden fazlasını ele geçirdi.

Afganistan’da bu yaz tüm ABD kuvvetlerinin ve NATO müttefiklerinin ülkeden çekileceğinin açıklanmasından bu yana şiddet arttı .

Afgan güçleri ile Taliban arasındaki yoğun çatışmalar, yabancı birliklerin geri çekilmesi sırasında devam ediyor.

Erdoğan daha önce Türkiye’nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı işletmeyi düşündüğünü ve ayrıca Taliban ile barış sürecini görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Ankara, NATO liderliğindeki Kararlı Destek Misyonu kapsamında altı yıldır Kabil havaalanında askeri ve lojistik operasyonlar yürütüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu