DÜNYA

DSÖ, uzmanları yeni patojenleri araştırmak için danışma grubuna katılmaya çağırıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’den yeni bir çalışmanın “siyasileştirildiği” yönündeki eleştirilerinin ardından Cuma günü uzmanları Yeni Patojenlerin Kökenleri için yeni Bilimsel Danışma Grubuna (SAGO) katılmaya çağırdı.

SAGO, DSÖ’ye salgın ve pandemik potansiyelin ortaya çıkan ve yeniden ortaya çıkan patojenlerinin kökenleri hakkında teknik ve bilimsel endişeler konusunda tavsiyede bulunacak ve “kişisel kapasiteleri doğrultusunda hareket eden geniş bir uzman yelpazesinden” oluşacaktır.

SAGO, SARS-CoV-2’nin kökenlerini anlamak için sonraki adımlarda DSÖ’ye rehberlik edecek ancak Çin, grubu kabul edeceğini açıkça belirtmedi.

“Mart 2021’de SARS-CoV-2 virüsünün kökenlerine ilişkin birinci aşama çalışmaların DSÖ-Çin ortak raporunun yayınlanmasının ardından, DSÖ bir sonraki çalışma dizisini özetledi … ve üyelerle görüşmelerde bulunmaya devam ediyor. sonraki adımlar konusunda devletler ve uzmanlar,” dedi DSÖ 12 Ağustos’ta grubu duyururken.

Ancak DSÖ, Çin ve diğer devletlerin Mart araştırmasının “siyasallaştırıldığını” veya DSÖ’nün “siyasi baskı” nedeniyle hareket ettiğini öne sürdüklerini kaydetti.

16 Ağustos’ta Çin Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan sözcü Hua Chunying şunları söyledi: “COVID-19’un kökenlerine ilişkin DSÖ-Çin ortak çalışma raporu (Mart ayında), DSÖ prosedürlerine ve bilimsel yöntemlerle tam uyumlu olarak hazırlanmıştır. Bilimin ve tarihin incelemesine dayanabilecek değerli ve güvenilir bir rapor olduğu kanıtlanmıştır.

“Rapor, küresel köken takibi için temel ve kılavuz olmalıdır. Raporun sonuçlarını tersine çevirmeye veya çarpıtmaya yönelik her türlü girişim, siyasi manipülasyon ve dünyanın dört bir yanındaki bilime ve bilim insanlarına saygısızlıktır” dedi.

Eski Başkan Donald Trump’ın BM sağlık kurumundan ayrılacağını söylemesinin ardından DSÖ ile tam olarak ilişki kuran ABD, ilk raporu diğer ülkelerle birlikte eleştirerek, Çin’den eleştiri alan daha fazla soruşturma çağrısında bulundu.

Yüksek tehdit patojenleri

“Son yıllarda örneğin SARS-CoV, MERS-CoV, Lassa, Marburg, Ebola, Nipah, kuş gribi ile ortaya çıkan ve yeniden ortaya çıkan artan sayıda yüksek tehdit patojeni olmuştur, en sonuncusu SARS-CoV- 2 ”dedi DSÖ Cuma günü yaptığı açıklamada.

“Hızlı tespit ve hafifletme çabaları için sağlam gözetim ve erken eylemlerin yanı sıra bu patojenlerin ortaya çıkışını ve doğal rezervuarlarından insanlara bulaşma yollarını incelemek için sistematik süreçlere açık bir ihtiyaç var” diye ekledi.

İnceleme, DSÖ, üye devletler ve ortak kurumların gelecekteki yayılma tehditlerine hazırlanmalarına yardımcı olmak ve bir hastalık salgınının bir pandemiye dönüşme riskini en aza indirmek için kritik öneme sahiptir.

“Dünya çapında hasara yol açmaya devam eden SARS-CoV-2’den bir sonraki ‘Hastalık X’e kadar, yeni ve bilinen yüksek tehdit patojenlerinin ortaya çıkışını incelemek için bu küresel çerçevenin kapsamlı olması ve Tek Sağlık temelinde koordine edilmesi gerekiyor. yaklaşım” dedi WHO.

Böyle bir çalışmanın biyogüvenlik ve biyogüvenliği içermesi gerektiğini ve “bilimsel, şeffaf, kapsamlı, hızlı ve kapsayıcı olması gerektiğini” ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu