DÜNYA

Dondurucu soğuğa rağmen Türkiye’nin Togg’unda testler devam ediyor


Aracı geliştiren konsorsiyum Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu (Togg), Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk yerli, tamamen elektrikli otomobilinin test sürecinin zorlu kış koşullarında akredite test merkezlerinde başarıyla devam ettiğini söyledi.

Togg, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Eksi 40 dereceye kadar zorlu pist koşullarında, dünyanın önde gelen akredite test merkezlerinde içimizi ısıtan başarılı sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz” dedi.

Togg, gönderide testler sırasında çekilmiş bazı fotoğrafları da yayınladı.

Togg, zorlu kış koşullarında Türkiye'nin ilk yerli tam elektrikli otomobili için test sürecini sürdürüyor, 13 Mart 2022. (AA Fotoğrafı)

Togg, zorlu kış koşullarında Türkiye’nin ilk yerli tam elektrikli otomobili için test sürecini sürdürüyor, 13 Mart 2022. (AA Fotoğrafı)

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, yaptığı paylaşımda Togg’un testlerinin videosunun da paylaşılacağını söyledi.

Togg, 25 Haziran 2018’de piyasaya sürüldü. 2018’de CEO olarak atanan eski teknoloji devi Bosch yöneticisi Karakaş tarafından yönetiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık 2019’da SUV ve sedan için hem tamamen elektrikli hem de C- prototiplerini açıkladı. segment modelleri.

Togg, zorlu kış koşullarında Türkiye'nin ilk yerli tam elektrikli otomobili için test sürecini sürdürüyor, 13 Mart 2022. (AA Fotoğrafı)

Togg, zorlu kış koşullarında Türkiye’nin ilk yerli tam elektrikli otomobili için test sürecini sürdürüyor, 13 Mart 2022. (AA Fotoğrafı)

Togg, 2030’a kadar SUV, sedan, C-hatchback, B-SUV ve B-MPV olmak üzere beş farklı model üretecek. SUV’nin seri üretimi 2022’de başlayacak ve bunu sedan takip edecek.

Togg’un mühendislik, tasarım ve üretim tesislerinin inşaatı 18 Temmuz 2020’de başladı. Bursa’nın kuzeybatısındaki Gemlik ilçesinde 1,2 kilometre kare (0,46 mil kare) alan üzerine inşa edilen tesisin 2022 yılının başında tamamlanması planlanıyor.

Togg, pil için iş ortağı olarak gelişmiş lityum iyon pil teknolojisi şirketi Farasis’i seçti.

Yerli otomobil, hızlı şarj özelliği sayesinde 30 dakikanın altında %80 şarja ulaşacak. 300 ila 500 kilometre (186 ila 310 mil) arasında bir menzile sahip olacak.

Daha önceki raporlar, 200 beygir gücüyle sıfırdan 100 km/s’ye (62 mph) hızlanmanın 7,6 saniye ve 400 beygir gücünde bir motorla 4,8 saniyenin altında süreceğini öne sürüyordu.

Aralık ayında Karakaş, hedeflerine yaklaştıklarını belirtti. 250 civarında robotun görev yapacağı tesiste, “2022 Temmuz sonunda deneme üretimine başlayacağız” dedi ve 2022 sonunda ilk seri üretim aracı hazır olacak.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu