GÜNCEL

‘COVID-19 salgını sağlık hizmetlerine erişimdeki adaletsizliği ortaya koyuyor’

Türkiye sağlık bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, COVID-19 salgınının sağlık hizmetlerine erişimdeki adaletsizliği açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Fahrettin Koca, İtalya’da G20 sağlık bakanları toplantısında video bağlantısı aracılığıyla sağlık sistemlerinin inşasında hakkaniyete dayalı ve insan merkezli yaklaşımların benimsenmesini de gerekli kılıyor.

COVID-19 pandemisinin küresel sağlık üzerindeki etkilerinin ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin değerlendirildiği oturumda bir konuşma yapan Koca, koronavirüs pandemisinin insan sağlığı üzerinde yıkıcı bir etki yaratmaya devam ettiğini ve dünya çapında yüksek ölüm oranlarına neden olduğunu vurguladı.

Koca, “Sağlıkla ilgili sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin önde gelen hedefi olarak evrensel sağlık kapsayıcılığının sağlanmasını içeren yenilenmiş uzun vadeli bir vizyon benimsememiz gerekiyor.” Dedi.

Pandeminin değerlere, hasta güvenliğine ve kaliteye dayalı insan merkezli bir sağlık sistemine sahip olmanın tüm toplumların hakkı olduğunu gösterdiğini söyleyen Koca, G20 ülkelerini bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

İki günlük toplantı Pazar günü Roma’da başladı.

Üç oturumda katılımcılar, COVID-19 salgınının 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri üzerindeki etkisini, gelecekteki pandemilerin önlenmesini ve yeni koronavirüs salgınına karşı koymanın yollarını tartışacaklar.

İtalyan basınına göre, katılımcıların toplantıda güçlendirilmiş işbirliği, dayanışma ve eşitlik mesajı vermeleri bekleniyor.

Etkinlik Pazartesi günü bir sağlık beyanının kabul edilmesiyle sona erecek.

 

*Yazan Zehra Nur Düz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu