DÜNYA

Çin, Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardım ederse sonuçlarla karşı karşıya: ABD


Pazartesi günü Çin’in üst düzey diplomatı Yang Jiechi ile Pazartesi günü Roma’da görüşecek olan ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Pazar günü CNN’e verdiği demeçte, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaş nedeniyle kapsamlı yaptırımlardan kaçmasına yardım etmesi halinde sonuçlarına “kesinlikle” katlanacağını söyledi.

Sullivan, ABD’nin Çin’in, Rusya’nın işgal gerçekleşmeden önce Ukrayna’da bazı eylemler planladığının farkında olduğuna inandığını, ancak Pekin’in planlananın tam kapsamını anlamamış olabileceğini söyledi.

Şimdi Washington, Pekin’in Rusya’ya ne ölçüde ekonomik veya maddi destek sağladığını ve bunun gerçekleşmesi durumunda sonuçlara yol açacağını görmek için yakından izliyor, dedi.

Sullivan, “Pekin ile doğrudan, özel olarak, büyük ölçekli yaptırımların, kaçınma çabalarının veya Rusya’nın bunları doldurması için desteğin kesinlikle sonuçlarının olacağı konusunda iletişim kuruyoruz.” Dedi. Bunun ilerlemesine ve dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir ülkeden bu ekonomik yaptırımlardan Rusya’ya bir can simidi olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, Sullivan’ın Washington ve Pekin’in açık iletişim kanallarını sürdürme ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki rekabeti yönetme çabalarının bir parçası olan Yang ile görüşmesi sırasında Ukrayna’daki savaşın “önemli bir konu” olacağını söyledi.

“Bu toplantı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haksız ve acımasız savaşı bağlamında gerçekleşiyor ve Çin, dünya düzenine ilişkin kendi vizyonlarını geliştirmek için Rusya ile ittifak kurduğundan ve bu yüzden bekliyorum … Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bölgesel ve küresel güvenlik üzerindeki etkisi” dedi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kaynak, toplantıdan belirli bir sonuç beklenmediğini de sözlerine ekledi.

ABD Cumartesi günü, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın en büyük savaşında Rus bombardımanına karşı savunmaya çalışan Ukrayna kuvvetlerine 200 milyon dolar değerinde ek silah göndereceğini söyledi.

Moskova’nın “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Rus saldırısı, kuşatma altındaki şehirlerde binlerce sivili hapsetti ve 2,5 milyon Ukraynalıyı komşu ülkelere kaçmaya gönderdi.

ABD ve müttefikleri, Rusya’ya karşı kapsamlı, eşi görülmemiş yaptırımlar uyguladı ve Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık askeri ve insani yardım sağlarken enerji ithalatını yasakladı.

Bireysel ve birlikte Çin’e, Körfez ülkelerine ve Rus işgalini kınamakta başarısız olan diğerlerine Rusya’yı küresel ekonomiden tecrit etmeye katılmaya çağırdılar.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen hafta Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı sanal görüşmenin ardından Ukrayna’da “azami kısıtlama” çağrısı yapmasına rağmen, Rusya’nın önemli bir ticaret ortağı olan Pekin, Rusya’nın eylemlerini işgal olarak adlandırmayı reddetti.

Xi ayrıca, Batı yaptırımlarının Çin’in Rus petrolünü satın alma kabiliyetini sınırladığına dair artan işaretlerin ortasında, yaptırımların küresel finans, enerji kaynakları, ulaşım ve tedarik zincirleri üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini de dile getirdi.

Devlet destekli Çin Global Times gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Hu Xijin, Twitter’da şunları söyledi: “Sullivan, Çin’i Rusya’ya karşı yaptırımlara katılmaya ikna edebileceğini düşünürse, hayal kırıklığına uğrayacaktır.”

Geçen hafta Uluslararası Para Fonu (IMF), krizin Çin’in bu yılki %5,5’lik büyüme hedefini kaçırdığını görebileceğini söyledi ve şefi, Çin’in en iyi merkez bankacısı ile konuştuğunu ve Rusya’ya savaşı sona erdirmesi için artan baskı beklediğini söyledi.

Kaynak, Sullivan’ın Roma’dayken, İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin diplomatik danışmanı Luigi Mattiolo ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “tercih savaşına” verilen güçlü küresel tepkiyi koordine etmeye devam edeceğini söyledi.

ABD ve Yediler Grubu ileri ekonomileri Cuma günü, Rusya’nın “en çok tercih edilen ulus” ticaret statüsünü iptal etme çağrısı yaparak Rusya üzerindeki baskıyı artırdı ve bu da Rus mallarına yönelik tarifeleri yükseltmelerine izin verecek.

Ticaret, 2020’de Rusya ekonomisinin yaklaşık %46’sını oluşturuyordu ve bunun çoğu, en büyük ihracat hedefi olan Çin ile oldu.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu